Bir kişi, yendiği düşmanı ne kadar güçlü ise o kadar kahramandır.

Logo

Bir kişi, yendiği düşmanı ne kadar güçlüyse o kadar kahramandır sözü ile ilgili düşüncelerinizi sınıfta sözlü olarak paylaşınız.

 

Bu sözle bir insan hangi problemle uğraşıyorsa, o sorunun büyüklüğü, zorluğu ve üzerinden gelebilme yeteneği kadar zekidir denilmek istenmiştir çünkü problem ne derece büyürse problemi çözecek olan kişinin zekası ve niteliği de o derece gelişmiştir.Düşmanı yenmenin yöntemleri arasında;

 

  • Soğuk kanlı olma
  • Sınır koyma
  • Duygularına mesafe koyma
  • Kendi sınırlarını çizme
  • Çözüm odaklı olma

 

Gibi yöntemler vardır.

Herkesin hayatında geçinilmesi zor kişiler vardır. Evde, iş yerinde hatta sokakta bile zor yapıya sahip kişilerle iletişim halinde olma durumumuz olabilir. İnsan ilişkilerinde başarılı olabilmek için öncelikle, kişinin kendini iyi tanıması, sınırlarının farkında olup ona göre adım atması gerekir. Karşı taraftaki insanın zor bir yapıya sahip olması, elinde fazla kozu olacağı anlamına gelmez dolayısıyla bu bilinçte olup ona göre hareket edilmelidir. Kontrolü ve soğukkanlılığı sürdürme karşı tarafı yenmede oldukça önemlidir, çünkü ne kadar tepkisiz kalınırsa durum o kadar iyi bir şekilde analiz edilir. Problem tespitini doğru yapıp ona göre doğru çözümler oluşturmak son derece önemlidir. Karşılaşılan probleme odaklanma, negatif duyguları daha uzun bir zamanda hissetmeye sebep olur ve stres yaratır. Kişinin kendine ve koşullarına daha iyi uyum sağlaması ve bulduğu çözüme odaklanması pozitif duygular içinde olup stresin azalmasını sağlar. Karşıdaki insanın ne kadar rahatsızlık verici bir varlık olduğunu düşünmek yerine o kişinin nasıl ele alınacağı ve ona karşı nasıl yaklaşılacağı noktasına odaklanılırsa, bu durum kişinin kendisini kontrol etmesine yardımcı olur ve o kişiyle iletişime geçerken düşünülen stres miktarını azaltır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER