Bir Yerin Bir Başka Yere Göre Olan Konumunu Nasıl Tarif Edebilirsiniz?

Logo

Bir yerin başka yere göre olan konumunu tarif etme noktasında bu yerlerle ilgili bir kaç bilgiden faydalanarak yola çıkabiliriz. Enlem, boylam, koordinat gibi kelimeler aslında bir veya birden fazla konumun belirlenmesinde en önemli etkenler arasında kendisini ilk sıralarda göstermektedir.

 

Bir Yerin Başka Yere Göre Olan Konumunu Tarif Etme Nasıl Yapılır?

Dünya coğrafyasında bulunan yüzlerce hatta binlerce yere bakmak istediğimizde ya da incelemek istediğimizde daha doğrusu haritadan bakmak istediğimizde en kolay yol enlem ve boylamına bakmak olarak sayılabilir. Yani aslında o yerin koordinatlarını biliyorsak, yerin dünya üzerindeki konumunu bulabiliriz.

Daha eski zamanlarda daha karışık şeyler olarak gözükse de günümüz teknoloji ve internet çağında arama motorlarında, navigasyon aletlerinde veya haritalar sayfalarında koordinatları da, yerlerin enlem ve boylamlarını da görebilir birbirine olan uzaklıklarını, saat farklarını ve bunun gibi birçok şeyi görerek, öğrenebiliyoruz.

Bu şekilde bulunduğumuz yerin enlem ve boylamına bakarak, yani koordinatlarına bakıp, başka bir yerdeki arkadaşımızın koordinatlarına göre kendi konumumuzu tarif edebiliriz. Ya da aynısını yanına gidip, görüşeceğimiz bir arkadaşımız kendi konumunu belirleyerek bize konum bilgisini verebilir. Elimizdeki konuma ulaşmak ise günümüzde artık çok kolaylaştı.

Kısacası; bir açık adres kadar olmasa da enlem, boylam, koordinat bilgilerine göre farklı bir konuma ulaşmak aslında çok zor değil. Bugün Google, Yandex veya tüm arama motorları ve telefonunuz veya bilgisayarınızda bulunan haritaları açtığınızda kendi ve farklı gideceğiniz veya bakacağınız bir yerdeki koordinatları bile görüp, hem konum belirleyebiliyorsunuz hem de dilerseniz enlem, boylam, koordinatlar ve buna benzer birçok bilgiye de sahip olabiliyorsunuz.  Böylece teknolojinin ve Coğrafya’nın gelişmesi ile bir yerin başka  yere göre olan konumunu tarif etme kolaylaşıyor.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER