Gölge Boyunun Yıl İçerisinde Neden Değiştiğini Açıklayınız

Logo

Gölge boyu değişimi Coğrafya bilim dalı açısından önem arz eden konumlardan bir tanesidir. O nedenle bu yazımızda gölge boyunun yıl içerisinde neden değiştiğini açıklamaya çalışacağız. Aslında başlıktan da anlaşılacağı üzere yıl içerisinde gölge boyu sürekli olarak değişkenlik göstermektedir. Bu her yerde sabit bir oran veya açıyla olmaz ve her yere. bölgeye göre değişkenlik gösteren bir durumdur.

Gölge boyunun yıl içerisinde değişmesi aslında Güneşle alakalı bir durumdur. Daha doğrusu güneş ışınlarıyla ilgili bir konudur. Tabi burada Güneş ışınlarını yere düşmesi konusu her ne kadar önemliyse, bu güneş ışınlarının düştüğü enlem de bir o kadar önemlidir. Yukarıda da dediğimiz gibi bunlar sabit ve değişmeyen rakamlar değildir. Dünya üzerinde bulunulan enleme göre, güneş açılarının düşme açısı değişkenlik göstermektedir.

 

Gölge Boyunun Yıl İçerisinde Değişmesi

Ekvator’u kriter olarak ele aldığımızı düşünelim ve konuyu biraz daha sade şekilde anlatamaya çalışalım. Ekvator’dan kutuplara doğru hareket ettiğimizi düşünürsek, gölge boyları uzamaktadır. Aslında Güneş ışınların dünyaya geliş açıları aynıdır ve değişkenlik göstermez ama dünyanın şeklinden dolayı bu açıların yeryüzüne iniş açıları ve dolayısıyla gölge boyu da farklı olmaktadır.

Bir yer düşünelim, buraya düşen Güneş ışınları ne kadar büyük bir açıyla düşüyor ise gölge boyu da bir o kadar kısa olacaktır. Her ne kadar eğik açıyla düşüyorsa da gölge boyu daha uzun olacaktır.

Bu konuyu da özetleyecek olursak; gölge boyunun yıl içerisinde değişmesi gözlenmektedir. Bunun sebebi de dünyanın şekliyle de bağlantılıdır ve de bu sebepten dolayı, güneş ışınlarının dünyada hangi enleme hangi derecede açıyla inişiyle ilgilidir. Bu sebeplerden dolayı gölge boyu yıl içerisinde günlük olarak da azalma ve artma göstermektedir.

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER