Bitkiler nerede ve nasıl yetiştirilir?

17

Çevremizdeki bitkiler, toprak üzerinde yetişmektedir. Çeşitli çiçekler, besin olarak kullandığımız ürünler ve ağaçların hepsi toprak tarafından yetiştirilmektedir. Bitkilerin oluşabilmesi için, güneş ışığına suya ve toprağa bağlı olması gerekir.

 

Bu bitkileri besin kaynağı olarak da kullandığımız için sağlıklı şekilde yetişmeleri çok önemlidir. Her şeyden önce sağlığımız açısından doğru şekilde yetiştirilmiş bitkileri tercih etmeliyiz. Bitkiler doğru şekilde büyümek ve gelişmek için güneş dışında en çok suya ihtiyaç duyar. Yağmur suları da bitkiler için çok önemlidir.

 

Bitkiler, doğada oksijen üretimi için kullanılır. Bu yüzden doğa için bitkiler çok önemlidir. Yaşamımızın kaynağı olan besinler çoğu bitkiden üretilip kullanılmaktadır.

Bitkiler, köylerde ki tarlalarda, kapalı sera alanlarında evlerimizin bahçelerinde ve balkonlarımızdaki saksılarda yetişebilir. Tarlada yetiştirilen bitkiler özellikle o bitkiye uygun toprağın analizinden sonra yetiştirilmektedir. Gerekirse gübreleme yapılarak topraktaki mineraller arttırılabilir.

 

Evimizde saksıda çiçek yetiştirebiliriz. Bu çiçekleri yılın belli dönemlerinde topraklarını havalandırarak daha büyük saksılara alabiliriz. Böylece daha sağlık bir şekilde büyümelerine sağlamış oluruz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER