Haccın İslam’ın Beş Şartından Sayılmasının Sebebi Sizce Ne Olabilir?

Haccın İslam’ın Beş Şartından Sayılmasının Sebebi Sizce Ne Olabilir?

Mekke topraklarında bulunan Kabe Allah’ın ev olarak bilinmektedir. İnsanlığın yeryüzünde yaşayamaya başlamasından itibaren Kabe insanların ibadet etmesi için kutsal kabul edilen bir yerdir. Kabe inşaatı ilk olarak Adem as tarafından yapılmıştır. Sonrasında birçok kez inşa ve tamir edilen Kabe günümüzde de ziyareti en makbul yerdir.

 

Kabe’nin İslam’ın beş şartından biri sayılmasının sebebi Allah’ın yeryüzündeki ibadet merkezi olmasıdır. Bu nedenle yıl içinde binlerce insan Kabe ziyareti ve hac görevini yerine getirmek için Mekke topraklarına gitmektedir. Mekke toprakları Peygamber Efendimiz ve sahabelerin yaşadığı bir yer olması nedeniyle Müslüman kişiler için ayrıca önemlidir. Peygamber Efendimiz Müslüman insanlara örnek olarak Kabe’ye giderek hac vazifesini yerine getirmiştir. Müslümanların hiç olmazsa ömürde bir kere hacca gitmesi farz kılınmıştır. Haccın farz olarak kabul edilmesi için bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bunlar; Müslüman olmak, akıllı olmak, ergenlik çağına ermek, hür olmak, hac görevini yerine getirmeye gücü yetmektir. Aslında bu şartlar bütün ibadetler için geçerlidir. Çünkü Müslüman olmayan bir kişinin ibadetinin kabul olmayacağı güvenilir kaynaklarda geçmektedir.

 

Müslümanlar için farz olan İslam’ın beş şartı vardır. Bunlar; Kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve hacca gitmektir. Müslüman bir kişinin ebedi hayatta huzura ermesi için İslam’ın bu şartını yerine getirmesi gerekmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER