Borsa Üzerine Bir Maymun Hikayesi

Borsada manipülasyonu anlatan, küçük yatırımcının nasıl kandırıldığını anlatan yüksek rakamlara satma hayali, kolay yoldan nasıl ara kazanırım hayali kuranlar için ibret alınması gereken bir hikayedir. Borsa ve maymun hikayesi başlıyor…

 

“Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10 dolardan maymun alacağını söylemiş. Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya başlamışlar.

 

Adam, binlerce maymunu 10 dolardan satın alınca ortalıkta maymunlar azalmış, yakalanması zorlaşmış. Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken, adam, tanesine 20 dolar vereceğini söylemiş. Tekrar heveslenen köylüler heyecanla maymunları yakalamaya başlamışlar.

 

Bir süre sonra da fiyatı 25 dolara çıkarmış; ancak bırak yakalamayı, ormanda maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış. Bunun üzerine adam fiyatı 50 dolara çıkardığını; ancak kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini yardımcısının onun yerine alım yapacağını söylemiş. O yokken yardımcısı, köylülere demiş ki; şu büyük kafesteki maymunlar var ya, ben onların tamamını size tanesi 35 dolardan satayım, siz de esas adam gelince ona 50 dolardan satarsınız.

 

Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar. Sonra ne mi olmuş? 35 dolara alıp 50 dolara satma hayali kuran köylülerden ne adamı ne de yardımcısını bir daha gören olmamış.”

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER