Broşürler de insanları bilgilendirmek için kullanılan araçlardır.

Logo

“Broşürler de insanları bilgilendirmek için kullanılan araçlardır.” diyen biri, sizce bu düşüncesinde haklı mıdır? Açıklayınız.

 

Evet, “Broşürler de insanları bilgilendirmek için kullanılan araçlardır.” diyen biri haklıdır. Broşürün hazırlanmasındaki genel amaç bilgilendirme yapmaktır zaten. İnsanları bilgilendirmek için birçok araç kullanılır. Bunların başında da yazılı materyaller gelmektedir. Yazılı veya basılı araçların başında da kitap, dergi, gazete ve broşürleri sayabiliriz. Broşürler özel ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen hizmetler hakkında bilgi vermek amacı ile yapılır. Aynı zamanda şehirler, turistik yerler, tarihi eserler, müzeler hakkında kısa bilgiler ve fotoğraflar kullanılarak o yerlerin tanıtımı, yerleşim planı, yol haritası gibi içerikler ile bilgi vermek için hazırlanır. Tiyatro, opera, sinema, konser, sergi gibi sanatsal etkinlerin tanıtımı, sanat eserleri ve gösteri hakkında bilgi içerirler. Hastanelerde, sağlık kurumunda verilen hizmetler ve binada hangi bölümün nerede olduğunu gösteren bilgilendirici araçlardır.

 

Broşürler bankalarda verilen hizmet ve uygulamalar ile ilgili bilgi vermek amacıyla da hazırlanır. Firmaların ürettikleri mal ve ürünleri tanıtmak ve üretimleri hakkında bilgi vermek amacı ile kullandıkları araçlardır. Üretimin dışında hizmet sektörlerinde de verilen hizmeti tanıtmak ve hizmet hakkında kısa bilgiler içeren araçlardır. Sivil toplum kuruluşları ve dernekler de, faaliyet verdikleri alanları, hazırladıkları ve gerçekleştirdikleri projeleri tanıtmak veya bu konuda verdikleri hizmetleri tanıtmak ya da bilgi vermek için bu araçları kullanırlar. Gönüllü kuruluşlar da yaptıkları çalışmaları tanıtmak, yeni gönüllüleri bünyelerinde toplayabilmek için broşürleri sıkça kullanırlar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER