Gülmek, Allah’ın insanlara verdiği hediyelerin en kıymetlisi, en latifidir.

Logo

 “Gülmek, Allah’ın insanlara verdiği hediyelerin en kıymetlisi, en latifidir. Her aptal, her zalim insanları ağlatabilir fakat onları güldürmek kolay değildir.” özdeyişi ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi açıklayınız.

 

Gülmek Yüce Rabbimizin insanoğluna bahşettiği en değerli hediyelerden biridir. Çünkü tebessüm etmek ve insanlara gülümsemek aradaki etkili iletişimi kuvvetlendirir. Gülmeyi seven ve güleç yüzlü insanlar sevgi dolu ve enerjik yapılı kişilerdir. Bu kişiler hayata farklı pencerelerden bakmayı bilen ve ufacık bir şey dahi olsa onunla sevinen yüce gönüllü kişilerdir. Hatta sevgili Peygamberimizin de gülümsemeyle ilgili şöyle bir hadisi şerifi vardır: “Gülümsemek sadakadır.” Diye yani dinimizde de gülümsemenin yeri çok ayrı ve özel kabul edilmiş ve gülümseyerek sevap kazanabileceğimizin önemine değinilmiştir.

 

Tüm bu açıklamalar ışığında gülmek çok güzel bir şeydir ama güldürmekte önemlidir. Bir kişinin yüzünde ne kadar tebessüm bırakıyorsanız o derece de sevilirsiniz.

Birde zalim, aptal ve şuursuzca hareket eden kişiler vardır. Bu kişiler karşısındaki insanları rencide ederler ve kalp kırarlar. Onlar için bu olağan bir olaydır ve yaptıklarından pişmanlık duymadıkları gibi vicdan azabı da çekmezler. Bu türlü duygusal yıkımlara maruz kalan insanlar doğal olarak kırılırlar ve sonucunda ağlayarak kendilerini kötü hissederler. Oysa güldürmek merhamet ister, sevgi ister, saygı ister en önemlisi de vicdan ister. İnsanların güldürmek veya bir nebzede olsun gülümsemelerini sağlamak kıvrak zekâya sahip iyi yürekli kişilerin başarabileceği bir şeydir. Çünkü insanları güldürmek için emek gerekir, nezaket gerekir, olgunluk gerekir ve en önemlisi de merhamet gerekir.

 

Bu nedenle her zaman çevremizdeki insanları mutlu etmeye çalışmalıyız. Hiç kimsenin ahını almamalıyız ve kimsenin canını yakmamalıyız. Kötülük yapmak çok kolaydır ve sergilenen her erdemsiz hareketle karşımızdaki kişilerin kırılmasını kolayca sağlayabiliriz. Ama bu insanı bir davranış olmaz ve bize hiç yakışmaz. Bunun için çevremizdeki insanları mutlu ederek onların gülümsemelerini sağlayabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER