Buharlı gemilerin kullanılması İstanbul’un toplumsal hayatında ne gibi değişiklikler yapmış olabilir?

Logo

Buharlı gemilerin kullanılması İstanbul’un toplumsal hayatında ne gibi değişiklikler yapmış olabilir?

 

İstanbul, dünyanın en önemli boğazı olarak Avrupa ile Asya’yı birleştirdiği için her zaman önemini korumuştur. Çağlar boyunca insanlar İstanbul’da yaşarken, şehrin iki yakası arasında ulaşım sağlamak istemiştir. Osmanlı dönemlerinde insanlar kayıklar, tekneler ve sallar ile iki yaka arasında gidip gelebiliyordu. Sonraları Avrupa’da buharlı makineler icat edildi. Buharlı makineler sayesinde de gemiler inşa edilince ulaşım için fırsatlar değişti.

 

İnsanlar buharlı gemiler İstanbul’a ilk getirildiğinde, çok büyük rahatlık yaşamaya başladılar. Daha önceki zamanlarda kullanılan gemiler yerine buharlı gemiler hem boğaz geçişlerinde hem de şehir dışı ulaşımlarda kullanılır oldu. İnsanlar bu sayede her şeyi daha kolay yapabilir oldu.

 

Buharlı gemiler sayesinde gün içinde boğazı geçip dönmek oldukça kısa bir süre almaya başladı. İnsanlar iki yaka arasında ve Anadolu’ya ulaşırken, rahatlık yaşamaya başladı. Hayat daha hızlı ve pratik hale gelmeye başlamıştır. Yük taşımak ve şehir içi ticaret daha ucuz, hızlı ve kolay hale gelmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER