Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz?

Osmanlı Dönemi’nde yaşayan bir tüccar olsaydınız hangi ulaşım araçlarını tercih ederdiniz? Neden?

 

Ticaretin sorunsuz bir şekilde yürümesi ve daha iyi kazançlar elde edebilmek için ulaşım araçlarının önemi her dönem önemli olmuştur. Günümüzdeki ulaşım araçlarının çeşitliliği ve hızlı olması dünyanın birçok eriyle kolaylıkla ticaret yapılmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer ben Osmanlı döneminde bir tüccar olsaydım, ulaşım aracı olarak şunları kullanırdım.

 

Osmanlı Devleti zamanlarında ulaşım sağlayabilmek için önceki zamanlarda atlar ve at arabaları kullanılıyordu. Bazen ise eski zamanlarda inşa edilmiş gemiler veya kervanlar kullanılıyordu. Eski zamanlarda bu ulaşım yöntemlerinden birini kullanmak gerekirdi. Eğer, çok fazla yük bulunuyorsa ve ticaret için çok fazla insanın gelmesi gerekiyorsa, kervanlar ile seyahat edilebilirdik. Tabi bu ancak sadece karayolu ile ulaşılan yerlerde kullanılabilirdi.

 

Eğer, ticaret yapılacak yerler denizden ulaşılacak kadar uzak yerler ise gemiler ile yük, eşya ve insan taşınabilirdi. Osmanlı Devletinin birçok toprağı üzerinde limanlar ve tersaneler vardı. Bu sayede gemiler ile birçok ülkeye ulaşılabiliyordu. Bir tüccar olarak rahatlıkla denizden gemiler ile uzak ülkelere veya ülkenin farklı topraklarına ulaşabilirdik.

 

Sonraki zamanlarda ise demiryolları inşa edildiği için ulaşım daha kolay oldu. Buharlı gemiler ve trenler ile ulaşım daha hızlı oldu. Daha fazla yük taşındı. Bu nedenle o dönemlerde ise demiryolunu tercih edilebilirdik. Böylece daha hızlı, güvenli ve ekonomik ulaşım sağlayabilirdik. Ülkenin birçok bölgesine daha çabuk ticari faaliyet götürebildiğimiz için hem insanlar temel ihtiyaçlarını daha kolay elde ederdi hem de biz daha fazla kazanç elde edebilirdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir