Bütün insanlar ayni özelliklere sahip olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

Bütün insanlar ayni özelliklere sahip olsaydı dünya nasıl bir yer olurdu?

 

İnsanlar hem biyolojik hem fiziksel hem de yetenekleri açısından farklıdır. Bunu bir gökkuşağına benzetirsek; nasıl ki gökkuşağı o muhteşem güzelliğini farklı farklı renklerinden alıyorsa insanlarda farklı özellikleri ve karakterleriyle toplum içinde çeşitliliği ve güzelliği getirir. Bazı insanlar çok hareketli bazıları ise durgundur. Utangaç ve çekingen insanların yanında girişken ve sempatik insanlarda vardır.

 

İnsanlar karakterleri bakımından farklı olduğu gibi duygu ve düşünceleriyle de birbirlerinden farklıdır. İlgi alanları, hobileri, farklı görüşleri ve marjinal hayat tarzını benimseyen insanlarda olabilir. İnsanlar bu farklılıkları görerek kendini geliştirerek yeni şeyler öğrenir.

Tüm bu farklılıklar sayesine inanlar tüm temel ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanmaz ve sürekli kendini geliştirme fırsatı bulabilir. Çağlar boyu insanoğlu doğada bir şekilde yaşamayı başarmış ve her alanda kendini geliştirmiştir. Daha sonraları toplum içinde doğal bir iş bölümü gerçekleşerek yaşam şartlarını kolaylaştıracak bir düzen oluşmuştur.

 

Eğer tüm insanlar aynı özelliklerde olmuş olsalardı kargaşa ve düzensizlik dünyaya hâkim olurdu. Savaşlar, iç karışıklıklar ve doğanı dengesi bozulabilirdi. Aynı özelliklere sahip insanların robotlaşmış sistemlerden hiçbir farkı olmaz ve herkes her şeye aynı tepkiyi verir veya tepkisiz kalırdı. Buda toplum içinde karar almayı, çözümler üretmeyi ve sosyal dengeyi sarsarak kargaşanın oluşumuna neden olurdu.

Ayrıca dünyada bilimsel araştırmalar, fen, edebiyat ve sosyal bilimlerde bir gelişme gerçekleşmeyecek insanoğlu hayatını sürdürebilecek bu bilgilere ulaşmayacağı için hayat döngüsü tam gerçekleşmeyecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER