Bireylerin farklı alanlara ilgi duymalarının toplumsal hayata katkıları neler olabilir?

Bireylerin farklı alanlara ilgi duymalarının toplumsal hayata katkıları neler olabilir?

 

İnsanlar farklı özelliklere ve yeteneklere sahiptir. Her bireyin tek bir alana ilgi duyması beklenemez. Kişilerin farklı alanlara ilgi duymaları toplum açısından çok faydalıdır. Çünkü ancak bu şekilde toplumların gelişmesi ve ilerlemesi mümkün olur. İnsanlar ilgi duydukları alanlara yönelerek toplumsal huzura ve barışa katkı sağlamaktadır. Kişilerin farklı alanlara ilgi duymaları sayesinde tolumun ihtiyacı olan tüm alanlar karşılanarak kargaşa önlenmiş olur.

 

Herkesin doktor herkesin öğretmen veya çiftçi olması beklenemez. Bu mümkünde değildir zaten. İnsanlar farklı alanlara yönelerek bir iş bölümü gerçekleştirmiş olur ve böylece toplumun ihtiyaçları bu şekilde karşılanır. Ayrıca farklı alanlarda guruplar oluşarak insanların sosyal hayatları da şekillenir. Toplular farklı alanlarda bilimsel ve kültürel anlamda gelişir.

 

Toplumun tüm ihtiyaçları karşılandığı için insanlar huzur ve mutluluk içinde yaşayarak sosyal adalette bir şekilde sağlanmış olur. Gıda, barınma, eğitim, güvenlik, hukuk vb. konularda insanların tüm ihtiyaçları karşılandığı için yaşanılabilir bir toplum yapısı inşa edilmiş olur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER