Büyüklere Olan Saygınızı Nasıl Gösterirsiniz?

Logo

Büyüklere Olan Saygınızı Nasıl Gösterirsiniz? Örnek Veriniz.

 

İçerisinde yaşadığımız Türk toplumunda ve inandığımız dinimiz gereği Müslümanlar olarak büyüklerimize saygı gösteririz. Büyüklerimizin mutlaka sözlerini dinlemeliyiz. Bazen farklı düşüncelerle karşımıza çıksalar da onları kırmadan kendi doğrularımızı anlatmalıyız. Kabul etmeseler de incitmeden cevap vermeliyiz. Sesimizi yükseltmeden normal ses tonu ile iletişim kurmalıyız.

 

Özel günlerde mutlaka ziyaretlerine gitmeliyiz. Özellikle dini bayramlarda ve kandillerde yakınımızda yaşıyorlar ise ziyaret etmeliyiz. Eğer farklı illerde yaşıyor isek telefon ederek bu özel günlerini kutlamalı ve gönüllerini almalıyız. Büyüklerin hayır duasını almak çok önemlidir bu nedenle bayramlarda onları ziyaret etmeyi aksatmamalıyız.

 

Büyüklerimiz bize bir görev verdiklerinde veya bir şey yapmamızı istediklerinde mutlaka bu isteklerini yerine getirmeliyiz. Eğer büyüklerimiz bize yasaklar ve kurallar koyuyor ise mutlaka bir bildikleri vardır. Çünkü hayat tecrübesi olarak bizden çok daha fazla olay yaşamışlardır. Bazen bizim göremediklerimizi görerek bizi uyarırlar. Küçükler olarak mutlaka yapılan bu uyarıları dikkate almalıyız. Büyüklerimiz nasıl ki bize sevdiklerini hissettiriyorlar ise bizde küçükler olarak saygımızı ve onları sevdiğimizi göstermeliyiz. İnsanlar kendilerine değer verildiğini hissettiği zaman mutlu olurlar.

 

Toplumda barış, huzur ve güvenin olması ve mutlu bireylerin yetiştirilmesi için büyüklere saygı göstermek oldukça önemlidir. Toplumun adet ve törelerinden olan saygıyı hiçbir birey görmezden gelemez. Çünkü toplumda var olan örf adet ve ananelerimiz ve dinimiz gereğince büyüklerimize saygı ve sevgimizi yeteri kadar göstermeliyiz ki onlarda bizi sevip kollasınlar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER