Ayet, Sure, Cüz Kavramlarını Açıklayınız.

Logo

Ayet, Sure, Cüz Kavramlarını Açıklayınız.

 

Ayet; Kuran-ı Kerim’de Allah’ın kullarına iletmek istedikleri mesajların yer aldığı surelerin her bir cümlesine ayet denilmektedir. Kuran’da her bir noktanın en ince ayrıntısına kadar anlaşılması için sureler cümle cümle açıklanmaktadır. Her bir surede bulunan bu cümleler biz kulların mesajları çok daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Allah her konuda kullarına kolaylıklar sunmaktadır.

 

Sure; Kuran-ı Kerim’de ayetlerin oluşturduğu bölümler ise sure olarak adlandırılmaktadır kutsal kitabımızda 114 sure bulunmaktadır. Sureler kullara anlatılmak istenilenlerin bir arada bir toparlanmış halidir. Bu sayede bir surede ne anlatılmak istendiğini kolaylıkla anlamamız sağlanmaktadır.

 

Cüz; Kuran-ı Kerim’in ayrılmış olduğu bölümlere denilmektedir. Kuran’da 30 adet cüz bulunmaktadır. Her cüz 20 sayfadan meydana gelmektedir. Ayrıca cüz Arapçada parça manasına gelmektedir. Cüzler kutsal kitabımızı okurken takibini çok daha kolay yapmamızı sağlar. Her 20 sayfada bir bölümü tamamlayarak yeni bir bölüme geçmekteyiz. Bu bölümler arasında konu farkı yoktur. Yine Allah’ın emirleri yer almaktadır. Kuran’ın cüzlere ayrılmasının nedeni otuz gün içerisinde kolaylıkla okunabilmesidir. Ayrıca ezber yapılmasını da bu cüzler kolaylaştırmaktadır.

 

Yüce Allah kulları için Kuran-ı Kerim’i indirirken ayet ayet ve sure şeklinde kolaylıkla anlaşılsın ve ezberlensin diye parçalar halinde indirilmiştir. Yüce Allah kullarına her türlü kolaylığı sunmaktadır. Biz kullarda Allah’ın bize sunduğu bu kolaylıklardan faydalanarak kutsal kitabımızı sık sık okuyarak hayatımızın merkezine koymalı ve emredildiği gibi yaşamaya özen göstermeliyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER