Çaka Beyliği, hangi yönleriyle Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden farklılık gösterir?

Çaka Bey Malazgirt Zaferinden hemen sonra Anadoluyu yurt edinmeye başlayan ve beylik kuran ilk kişilerden biridir. İzmir civarlarında kendi beyliğini Çaka Beyliği adında kurmuştur. Ama Çaka Beyi ve aynı zamanda Çaka Beyliğini diğerlerinden ayıran bazı özellikleri vardır.

Çaka Beyliği, hangi yönleriyle Anadolu’da kurulan ilk Türk beyliklerinden farklılık gösterir?

Türk Tarihindeki İlk Donanma

Türkler Anadolu’ya yerleştikten sonra denizle karşılaşmışlardır.Çaka Bey ise bizansa esir düştüğü sırada saraydan kaçarak İzmire gitmiş ve burada denizi görmüştür. Beyliğini İzmir yakınlarına kuran Çaka Bey ise Türk tarihindeki ilk denizci ve ilk amiral olmuştur.Kendi donanmasını kurmuştur ve Çaka Beyliği de Türk tarihinin donanmaya sahip ilk beyliği olmuştur. Anadoludaki diğer Türklerin aksine Çaka Beyliği Bizanslılar ile karada değil denizde savaşmıştır. Ve donanmasıyla Bizansa karşı birçok zafer kazanmıştır. Hatta Çanakkale taraflarında dahi zaferler kazanıp beyliğini büyütmüştür.

Diğer Beyliklere Öncülük Etmesi

Çaka Beyin ilk denizci olması sebebiyle Türklerde denizciliğin önünü açmış ve diğer beyliklerinde kendi donanmalarına sahip olmasını sağlamıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER