Can Güvenliğinin Olmadığı Toplumda Yaşamak Ne Tür Sonuçlar Doğurur?

Can Güvenliğinin Olmadığı Toplumda Yaşamak Sizce Ne Tür Sonuçlar Doğurur?

İnsanların hayatlarını onurlu, güvenli ve huzurlu geçirmesi için vazgeçilmez bazı temel hakları vardır. Bunlar; din akıl, namus, can ve mal güvenliğidir. Korunması gereken bu haklar dinin vazgeçilmez temel değerleri olarak adlandırılmaktadır.

Can güvenliği; insanın güvenle yaşama hakkıdır. Bu hak bütün insanlara verilmiştir. Bu hakka sahip olmayan bir kişinin diğer haklarını koruyup sahip çıkması pek mümkün değildir. İnsanlar Allah tarafından yaratılan en değerli varlıklardır. Bu nedenle insanların Allah’a karşı bazı sorumlulukları vardır. İnsanların bu sorumlulukları tam olarak yerine getirebilmesi için can güvenliğinin olması gerekmektedir. Can güvenliği olmayan bir kimsenin sorumluluk alması mümkün değildir. Aynı insanların zamanda aile kurabilmesi, soyunu devam ettirebilmesi için can güvenliği mutlaka olmalıdır.

 

İslam dininde insan hayatına büyük önem verilmektedir. Kur’an-ı  Kerimde “Kim bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarma (gibi bir sebep) olmaksızın öldürürse, o bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa bütün insanları yaşatmış gibi olur…” buyrulmuştur. Yine başka bir ayette ” Haklı bir sebep olmadıkça, Allah’ın öldürülmesini haram kıldığı cana kıymayın” (İsra. 17/ 33) buyrulmuştur.

 

İslami kaynaklarda görüldüğü üzere insan can güvenliğine büyük önem verilmektedir. Biz aciz insanlar  bu kadar büyük rehberlerin gösterdiği yoldan ayrılmaktayız. Ve ne yazık ki kibir, kıskançlık ve mal sevgisi yüzünden gerçek ve ebedi hayatı yok etmekteyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER