Bir Günahı İşlememekle O Günaha Yaklaşmamak Arasında Ne Gibi Farklar Vardır?

Bir Günahı İşlememekle O Günaha Yaklaşmamak Arasında Sizce Ne Gibi Farklar Vardır?

Allah’ın hoşnut olmayacağı ve ceza gerektiren davranışlara günah denilmektedir. Allah’ın rızasını kazanmak için günah işlememek oldukça mühimdir. Bir hadiste ‘ Ufacık günahtan kaçınmak bütün cin ve insanların ibadetleri toplamından daha iyidir.’ Denilmektedir. Günah işlememek ise o günahı bilip ondan uzak durmak demektir. Allah u Teâlâ kullarının günahlarını ve hangi konularda günah işleyeceklerini zaten bilmektedir. Ancak Allah kullarının yaptıkları bu hatalarından dolayı kendilerinden af dilemesini ve tekrar aynı günahtan uzak durmalarını istemektedir.

 

Günaha yaklaşmamak ise bildiğiniz bir günahın işlenme ihtimali olan ortamdan bile uzak durmak manasına gelmektedir. Mesela İslam dininde büyük günahlar bulunmaktadır. Af dilenmediği sürece en büyük ceza verilecek günahların başında zina gelmektedir. Peygamber efendimiz bu büyük günah hakkında bilgilendirirken zina günahını işlemekten kaçınılmasını değil kesinlikle zinaya yaklaşılmaması gerektiğini dile getirmektedir. Yani zinanın işlenme olasılığı bile olan ortamlardan bile uzak durulması gerektiğini vurgulamaktadır.

 

Her kul ister istemez hataya düşerek günaha yönelebilir. Ancak Allah tövbe kapısını her daim açık tutmaktadır. Af dileyen kullarını Allah affedeceğini zaten bildirmiştir. İyi bir kul olmak için ibadetlerinizi düzenli bir halde yerine getirerek günah işlemekten ve günaha yaklaşmaktan uzak durarak Allah’ın rızasını kazanan kullardan olabilirsiniz. Bir günahı işlememek için kul olarak gereken özeni göstererek nefsiniz üzerinde hâkimiyet kurmanız gerekmektedir. Günaha yaklaşmamak için ise Allah yolundan ve helal daireden uzaklaşmayarak kendinizi koruya bilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir