Çanakkale Savaşı zamanında yazılmış aşağıdaki günlük örneğini inceleyiniz. Siz de günlük türünde bir yazı yazınız.

Çanakkale Savaşı zamanında yazılmış aşağıdaki günlük örneğini inceleyiniz. Siz de günlük türünde bir yazı yazınız. Yazınızı yazım ve noktalama yönünden düzenleyiniz.

 

Bugün cephede 10 günüm.

Silah arkadaşım Mehmet vurulalı 3 gün oluyor Mehmet’i toprağa ellerimle verdim. Vatan için çıktığım bu mücadelede Mehmet’in şehit olması Rabbimin huzuruna çıkması beni mutlu ederken Mehmet olmadan çatışacağım düşmanları düşündükçe omuz omuza verdiğim silah arkadaşı mı dudaklarını ısırarak anımsıyorum. Biliyorum üzülmemem gerekiyor ama can dostumun gidişi ile beraber kalbim kederle doldu.

Cephede her şey çok hızlı olup bitiyor. Herkes çalışıyor herkes koşturuyor. Çok şükür ki hiç kimse durumdan şikâyet etmiyor. Biliyoruz ki Vatan ve milletin refahı bizim ellerimizde feda edilecek canlar biliyorlar ki vatan ve millet böyle kurtulacak. Hiç kimse kendi canının derdinde değil. Kurşunların önüne cennete koşar gibi atlayan onlarca er gördüm.

Hiç kimse pişman değil.

Karnımız aç yalnızca bir öğün yemek yiyebiliyoruz. Açlık hissetmiyorum. Acı hissetmiyorum.

Biliyorum ki Allah’ın izniyle alnım ak bu mücadeleden çıkacağım ya da burada vatanım için şehit olacağım.

Şehit olmak istiyorum ama milletimin refaha kavuştuğunu görmek de istiyorum. Her gün dua ediyorum Rabbim milletimi içinde düştü bu zor durumdan kurtar!

Eğer mücadelemiz bitmeden şehit olursam ve bu defter birinin eline geçerse bilinmesini istediğim tek şey Mehmet gibi bu dünyadan çekip giderken mutlu ve huzurlu olduğumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir