Çanakkale Zaferi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Logo

Birinci Dünya Savaşı’nın daha da uzamasında sebep olan ve Türk’ün gücünün dünyaya karşı koyduğu için önemli bir tarihi olay olarak adlandırılan Çanakkale Zaferi her yıl 18 Mart tarihinde kutlanmaktadır. İtilaf Devletleri‘nin Çanakkale’ye çıkarma yapması üzerine başlayan bu savaşta temel amaç Çanakkale Boğazı’nın kontrolünü ele geçirerek İstanbul’a ulaşmak olacaktır. Osmanlı’nın fiilen savaşta olduğu bu cephede Türk askerleri ciddi bir kayıp vermiştir. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan bu zaferin tarihimiz açısından önemi oldukça büyüktür.

Çanakkale savaşı İtilaf Devletleri ile gerçekleştiren kara ve deniz savaşlarından ibaret olarak bilinmektedir. Boğaz kontrolü, İstanbul’u ele geçirme ve Rusya’nın savaş ihtiyaçlarını karşılama amacıyla hareket etseler de hayal kırıklığına uğramışlardır. Saldırıları başarısız olmuş ve Türk askeri de inanılmaz bir direniş içerisinde de yer almıştır.

Sonuç olarak Çanakkale Zaferi sonrasında oluşan gelişmelerde Rusya savaştan çekilmek zorunda kalmıştır. Birinci Dünya Savaşı 1 yıl daha uzamıştır. İttifak Devletleri’nin savaşı kazanacağına dair umutlar yeniden yeşermiştir. Aynı zamanda da bir cephe kapatılmış ve savaşın seyri başka bölgelerine doğru ilerlemiştir.

Türk tarihi açısından Çanakkale Zaferi her yıl kutlanmaktadır. Oldukça fazla sayıda şehit verildiğinden dolayı önemli bir zafer olarak bilinmektedir. Aynı zamanda bu savaş esnasında olan olaylar da efsaneleştirilerek iman dolu bir kahramanlık hikayesi olarak da görülen bir tarihi başarı olarak adlandırılmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER