Canlılar Gözle Göremediğimiz Yapılara Sahip Olabilir mi? Tartışınız

Dünya üzerinde yer alan ve bizlerin görmesi durumunda kalınan tüm durumlar somuttur ve bunları görmemiz mümkündür. Ancak bazı durumlarda, yaradılış gereği o kadar küçük mikroorganizmalar bulunur ki bunları çıplak göz ile görmek mümkün değildir. Soyut diyemeyiz ancak normal olarak da baktığımızda göremeyiz.

Bu canlıların incelenmesi adına özel olarak yapılmış görüntüleme cihazları bulunmaktadır. Bu görüntüleme cihazları canlıların mikroorganizma olmasından dolayı mikroskoptur. Mikroskoplar çeşitli görüntülemeler yapabilmekte ve bu görüntülemeler aşamasında farklı özellikler de göstermektedir. Mikroskopların uygulamış olduğu bu yöntemlerde canlıda farklı alanların görüntülemesi de sağlanır. Renk bakımından da farklı alanların görüntülenmesi sağlanır.  Birçok bilimsel çalışma yapılırken bu mikroskoplardan faydalanılmaktadır.

Bilim insanları gözle görülmeyen tüm canlıların mikroskop ile görüntülenmesini sağlamıştır. En basit ellerimizde bulunan ve ulaşımı kolay olan büyüteçler, canlıların görüntüsünün normalden daha büyük olmasını sağlamaktadır. 10 kat hatta 20 kat olan bu büyütmeler ile rahatlıkla gözlem yapabilir ve gözle göremediğimiz ayrıntıları anlayabiliriz. Ancak mikroskop içerisinde daha fazla gözlem yapılır. Bunun nedeni de büyüteç sistemi kullanılarak çok daha fazla görme açısının olmasına neden olmasından kaynaklanmaktadır. Büyütme miktarının artması da bizlerin canlıları en net şekli ile görmemizi sağlar.

Teknolojinin gelişmesi ile artan mikroskop çeşitlerinde hücresel boyutta dahi gözlemler yapılmaktadır. Bu çok küçük olarak nitelendirdiğimiz tüm canlılar için bu gözlem yapılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir