Çevrenizdeki sebze ve meyve yetiştiriciliğine örnekler veriniz.

Çevrenizdeki sebze ve meyve yetiştiriciliğine örnekler veriniz.

Çevremde domates, biber, fasulye gibi sebze ve elma, armut gibi meyveler yetiştirilmektedir. Akrabalarımın yaptığı seralarda sebze ve meyve yetiştirirler. Yaz aylarında ailemle bende o seralara giderim. Sebze meyve toplamak oldukça güzel oluyor. Çevremde çok sebze ve meyve yetiştirenler var.

 

Sebze ve meyvelerin yetiştirmek için çoğu zaman tarla ve bahçeler kullanılır. Zamanında bakımı yapılan sebze ve meyveler ürün vermeye daha hızlı başlar. Bakımını yapmadığımız meyve ve sebzeler zamanında ürün vermez. Bu yüzden bakımını zamanında yapmalıyız.

 

Ayrıca dedemin köyde bir tarlası var. Bu tarlada üzüm yetiştiriyor. Buraya üzüm bağı diyen dedem oldukça zor ve zahmetli olan üzüm yetiştirmeyi sevdiğini söylüyor. Dedemin üzüm bağının hemen kenarında ise kiraz, elma ve şeftali ağaçları bulunuyor. Yaz tatilinde köye gittiğimde bu ağaçlara tırmanarak taze kiraz yemek oldukça zevkli oluyor.

 

Bende bir kez evde çilek yetiştirmek istemiştim. Küçük bir saksıya çilek ektim ancak çıkmadı. Daha sonra anneannemin bahçesinin hemen kenarına ektiğim çilekler çabucak büyüdü ve kızardı. Demek ki her meyve ve sebze kendine ait alanda yetiştirilmesi gerekiyormuş bunu anlamış oldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir