Çevrenizdeki sorunlar karşısında sorumluluk alıp çözüm üretmek niçin önemlidir?

Çevrenizdeki sorunlar karşısında sorumluluk alıp çözüm üretmek neden önemlidir?

İnsanlar çevrelerinde olup bitenler hakkında geldiğimiz yüzyılda ne yazık ki gerçekten çok pasif davranmaktadırlar. Bu da içerisinde yaşadığımız dünyada emeğimizin ve imzamızın olmadığı dönemlere götürüyor bizi. Dahası, kendi kurduğumuz bazı temel değerlerin de bir bir yıkılışına şahit olmaya doğru gitmek işten bile değil. Çevremizde olup biten sorunlar bizzat bizim şahsi meselelerimiz olarak kabul edilmek zorundadır. İçerisinde yaşadığımız bu dünyada çevrede olup bitenlerden birebir etkilenmiyor olsak bile, çevre dediğimiz yer aslında bizim evimizdir. Ve her bilinçli vatandaş ya da her bilinçli birey gibi çevremizi korumalı, çevremiz ile ilgili problemleri yakından incelemeliyiz. Herkesin yalnızca kendi alanını temizlediği ve başka alanlar ile ilgilenmediği bir dünyada, bireylerin kendilerine yetemedikleri noktalar büyüyecek, zamanla tıkanmalara yol açacaktır. Oysa dünya üzerinde bir karıncanın incinmesi de, bir cinayetin işlenmesi de, bir idam kararının verilmesi de herkesin kendi şahsi meselesidir. Ünlü filozofun dediği gibi ‘’İnsana dair her şeye aşinayım’’.

 

Çözüm üretmek neden önemlidir? Kısaca maddeler halinde yazalım.

 

  • Sorun varsa her defasında bununla uğraşmak yerine bir kere çözüm bulup kurtulmak en doğrusudur.
  • Sorun varsa insanda dert, sıkıntı, stres oluşur. Buda kişide sağlık problemlerine neden olur. Sağlıklı yaşam için çözüm şart.
  • Çözüm üretmek hayatı kolaylaştırır. Daha rahat bir yaşam daha iyi yaşam koşulları demek.
  • Çözüm üretirsek sorunlar için harcanan zaman bize kalır. En değerli şeyin zaman olduğunu düşünürsek kazancı siz hesaplayın.
  • Çözüm üretmek aynı zaman maddi kazanç demektir. Evde su akıtan bir musluk olduğunu düşünün. Sorunu çözmediğiniz sürece yüksek faturalar gelecektir.
  • Çözüm demek sosyalleşme demek. Komşularınız ile bir sorun olduğunu düşünün. Bu durum komşuluk ilişkilerinize yansır. Sorunu çözdüğünüzde komşularınızla aranız daha iyi olur ve sonunda sosyalleşme gelir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER