Çığ tehlikesinden korunmak için neler yapılmalıdır?

Çığ tehlikesinden korunmak için neler yapılmalıdır?

Karla kaplı ve yüksek bölgelerde sık sık görülen doğal afetlerden bir tanesi olarak çığlar görülebilmektedir. Çığlar yüksek noktalarda biriken karların herhangi bir sebepten dolayı kayarak yıkıcı bir sonuca ulaşması aşamasında da son derecede tehlikeli bir doğal afet olarak da değerlendirilmektedir. Bu doğal afetten kurtulmak adına da bazı önlemlerin alınması da söz konusu olmaktadır. İnsanlara, hayvanlara, tarım arazilerine ve ormanlara ciddi oranda zarar veren çığ doğal afetinden kurtulmak adına da bazı işlemleri gerçekleştirmek son derecede de önem arz edecek konumda da yer alan bir uygulama olarak da etkin bir seviyede yer almaktadır.

 

Çığ tehlikesinden korunmak adına yapılacak olan en önemli eylemler arasında yüksek ve eğim seviyesinin yüksek olduğu bölgelere ağaçlandırma yapmak gerekmektedir.

Çığ tehlikesinin her zaman bulunduğu bölgelere herhangi bir yerleşim bölgesinin kurulmaması gerekmektedir.

Dağlık ve yüksek alanlarda da herhangi bir yerleşim kurmaktan uzak durulması gerekmekte olup;  çığ tehlikesinden bu sayede de korunabilmektedir.

Çığ tehlikesi konusunda uyarıların yapıldığı noktalarda sessiz kalarak herhangi bir biçimde yüksek sesli iletişim kurulmaması da gerekmektedir.

Meteorolojinin verdiği talimatlar dikkate alınarak, buna bağlı bir biçimde çığa karşı önlemlerin alınması da gerekmektedir.

Çığ tehlikesinin bulunduğu alanlar içerisinde herhangi bir karayolu ya da tren raylarını içermemesine de dikkat edilerek taşıtların bu doğal afetten etkilenmesinin de önüne geçilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir