İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir?

İnsanlar hangi hareketleriyle selin bir doğal afete dönüşmesine yol açabilir?

İnsanların içerisinde yaşadığı doğayı doğru düzgün bir biçimde kullanarak nimetlerinden yararlanmaları mümkün olacaktır. Doğa koşullarını zorlayarak doğa kurallarının tam tersi istikamette hareket etmeleri halinde bazı olumsuz durumlar söz konusu olabilmektedir. Bu tip doğal afetler arasında su baskınları da yer alarak insanların hayatını olumsuz bir biçimde etkileyen temel problemler arasında yer almaktadır.

 

Tarım uygulamaları konusunda yeterli bilgiye sahip olmadan üretime girişecek olan kişilerin toprak ve bitki yapısına dayalı olumsuz bir durumu ortaya çıkarmaları durumu söz konusu olabilecektir. Aynı zamanda da üretim esnasında yanlış yöntemlerin kullanımı ve aşırı kimyasalın tercih edilmesi de sele davetiye çıkaran temel hususlar arasında yer almaktadır.

Kent içerisinde de selin meydana gelmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Bu evrede de çarpık ve yanlış kentleşmeye dayalı olarak suların geçiş noktalarına binalar dikilebilmektedir. Bu durumdan dolayı da beşeri faaliyetlerin aksamasına da eden olarak gündelik hayatı son derecede zorlaştıracak olan bir eylem olarak görülebilecektir.

 

Akarsu ya da dere yataklarına ev yaparak suları engelleyici bir gelişme içerisinde bulunmak da su baskınlarının meydana gelmesinde temel alınan nedenlerden bir tanesi olarak değerlendirilmektedir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmemesi aşamasında da sel baskınlarının önüne geçilebilmekte ve gündelik hayatlarda herhangi bir sorun da ortaya çıkmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir