Çocuk haklarının ihlal edildiği bir olay bulunuz.

Çocuk haklarının ihlal edildiği bir olay bulunuz. Bu ihlalin giderilmesi için hangi çalışmaların yapıldığını ve yapılabileceğini bulunuz.

 

Çocuk hakları, tüm dünya tarafından önemsenmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Eğer bu durumu ihlal edecek bir olay örnek vermemiz gerekirse, çok basit bir şekilde bir çocuğun ağır şartlar altında çalıştırılmasını örnek verebiliriz. Çocuk hakları, bu süreçte mutlaka dikkat edilmesi gereken ve giderilmesi için çalışmalar yapılan konular arasında yer almaktadır. Henüz gelişme çağında olan, okula gitmesi ve yaşıtlarının yaptıklarını yapması gereken bir çocuğun ağır şartlar altında çalıştırılması, o çocuğun haklarının ihmal edildiği ve çocuğun suistimal edildiği anlamına gelir. Ebeveynin çocuğunu bu şekilde ağır şartlar altında çalıştırıyor olması, çoğu zaman kendisi için oldukça olumsuz sonuçlara sebebiyet verir. Çocuk hakları da çocukların bu haklarını koruyabilmek için önemli olan konular arasında yer almaktadır.

 

Çocukların çalıştırılması suistimal doğurduğundan ötürü, bu hak ihlalinin giderilmesi için mutlaka devlet tarafından önlem alınması gerekmektedir. Bu önlemlerin başında ilk olarak devletin aldığı önlemler yer almaktadır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda bu kişiye mutlaka ağır cezaların verilmesi gerekmektedir. Bu caydırıcı bir örnek olarak karşımıza çıkabilir. Çpcuk hakları bu süreçte mutlaka ele alınmalı, çocukların suistimal edildiği tespit edildiğinde devletin o çocuğu koruyabilmek için önlemler alması gerekmektedir. Çocukların ağır şartlar altında çalıştırılmaları mutlaka engellenmelidir. Bu durum ile ilgili bir önlem almak önce devletin daha sonra da yetişkinlerin müdahale edilmesini gerektirdiği bir durumda önemlidir. Çünkü çocuk velayeti kamuya açıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir