Çok dinlenen bir şarkı sanat eseri olarak sayılabilir mi? Güzelliğin ölçütü çok kişinin takdir etmesi olarak kabul edilebilir mi?

Çok dinlenen bir şarkı sanat eseri olarak sayılabilir mi? Güzelliğin ölçütü çok kişinin takdir etmesi olarak kabul edilebilir mi? Açıklayınız.

 

Güzel’e yönelik farklı tanımlar olmakla birlikte herkesin uzlaştığı bazı ölçütler vardır. “Güzel” yargısı daha çok sanat eseri, düşünce veya nesneler için kullanır. Bir şeyin güzel olması demek; göze, kulağa hoş gelmesi, insanda farklı duygular uyandırması, zevk ve heyecan vermesi gibi farklı ölçütler içinde değerlendirilir.  Ancak bu ölçütler kişiden kişiye, kültürden kültüre değiştiği için insanların ortak yargıda buluşamayacağı yönünde görüşler hakimdir. Aksini söyleyen kişiden kişiye değişmeyen ortak estetik yargıların olduğunu savunan görüşlerde vardır. Fakat bir kişin taktir etmesi bence güzelliği ölçütü değildir.

 

Sanattaki güzellik konusu felsefede “estetik” olarak tanımlanarak açıklanmaya çalışılır ve sanat felsefesi güzellik konusunda farklı görüşler bildirir. Bir sanat eserin baktığımızda, kirşlerin kendi görüş ve beğenilerine göre eserin değeri ve güzelliği ortaya çıkmaktadır. Ancak bir resim birine çok güzel görünebildiği gibi, başka biri için hiçbir şey ifade etmez. Yine aynı şekilde bir şarkı çok dinlenebilir ve çok beğenebilir ama bazı kişiler de bu şarkıyı hiç dinlemek istemez.

 

Genel olarak baktığımızda çoğu kişi tarafından beğenilmese bile gerçekten sanatsal bir eser niteliği taşıyorsa evet çok dinlenen bir şarkı sanat eseri olarak kabul edilebilir. Ancak her çok dinlenen şarkıyı sanat eseri olarak değerlendirmekte yanlış olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER