Daha önce gezip gördüğünüz bir yerde ilginizi en çok neler çekmiştir?

Logo

Daha önce gezip gördüğünüz bir yerde ilginizi en çok neler çekmiştir? Neden?

 

Günümüzde insanlar farklı nedenlere bağlı olarak farklı alanlara ziyaret düzenlemektedir. Ziyaret ve gezilerin amaçları durum ve olaylara göre değişkenlik göstermektedir. Geziler genel olarak iş nedeniyle, tatil amacıyla veya kültür turları gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

 

Gezilerin farklı amaçlara bağlı olarak ortaya çıkmasının bir sonucu, farklı durumlar kişilerin ilgisini çekebilir.  Örneğin futbol maçı seyretmek için farklı bir şehre giden kişinin ilgisini, gitmiş olduğu stadyum çekecektir. Kültür turuna çıkan bir kimse için müzeler, parklar, göller, doğal güzellik ve yapılar ile diğer turistik değere sahip olan durumlar etkili olacaktır.

 

Sonuç olarak kişiler gezip gördükleri yerlerde en çok ilgi ve beğenilerine hitap eden durumlardan etkilenir. Bu nedenle kayak yapmayı seven birisi için kışın dağında kar turizmi yapılan bir şehir oldukça popüler olacaktır.

 

Bununla birlikte ortalama birisi için geçmiş dönemde gezip gördüğü yerlerden ilgisini en çok doğal güzellik ve sit alanları çekebilir. Tarihi dokunun varlığı da yine etkileyici olacaktır. Spor müsabakalarını düzenlendiği tesisler, iyi bir spor seyircisinde derin izler bırakabilir. Yine mağara, şelale, obruk gibi doğal ya da yapay coğrafik oluşumlarda önemli birer ilgi çekici unsur olarak değerlendirilebilir. Tarihi bir kale, medrese ya da saray ile temeli yüzlerce yıl önce atılmış harika bir mimariye sahip olan cami de yine kişilerin ilgisini önemli ölçüde çekecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER