Genel Ağ’da yayımlanan haberlerin inandırıcılığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

Logo

Genel Ağ’da yayınlanan haberlerin inandırıcılığı konusunda ne düşünüyorsunuz?

 

Günümüzde toplumun genelini ilgilendiren ve belirli konularda yayınlanan çok sayıda haber bulunmaktadır. İnternet kullanımının artışına bağlı olarak haber kaynakları çeşitlenmiştir. Üstelik sosyal medya üzerinden de yerel veya ulusal kapsamlı ve geneli ilgilendiren haber yayıncılığı yapılmaktadır.

 

Habercilikte önemli ilkelerden bir tanesi de haberin kaynağı ve gerçekliği unsurudur. Sunulan haberin belirli delillere ya da en azından sağlam tanıklara ihtiyacı vardır. Böylece ilkesel habercilik yerine getirilmiş ve kamuoyu tam anlamıyla aydınlatılmış hale gelmektedir. Bu unsurların bir arada varlığının olması haberin inandırıcılık kriterini artırır.

 

Haberlerin birden fazla ulusal yayın yapan kaynakta gösterilmesi ve habere konu olan tarafların da açık şekilde sunulması, haberin inandırıcılığı açısından önemlidir. Özellikle ülkemizde belli başlı ulusal yayın yapan kanallar ve ağlar bulunur. Bununla birlikte resmi ya da özel faaliyet gösteren kimi ajansların varlığı da haberin kaynağı açısından okurlara güven vermektedir.

 

Bu nedenlere bağlı olarak, haberin inandırıcılık içermesi için kaynağının sunulması, tarafların ve olay örgüsünün net bir şekilde belirtilmesi gereklidir. Ayrıca mümkünse habere konu tarafların görüşlerine de yer verilmelidir. Bu unsurların her biri sağlandığı zaman haberin inandırıcılık oranı da doğal olarak artacaktır.

 

Sonuç olarak haberin inandırıcılığı konusunda kaynağının varlığı ve detayların tam olarak bildirilmesi etkili olmaktadır. Ayrıca doğru haberciliğin varlığı da kitlelerin yanlış ve olumsuz bir şekilde yönlendirilmelerine mani olmak için son derece önemlidir.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER