Demir yolu ulaşımının gelişmesi toplumsal ve ekonomik ne gibi değişimler sağlamış olabilir?

Logo

Demir yolu ulaşımının gelişmesi toplumsal ve ekonomik ne gibi değişimler sağlamış olabilir?

 

Ülkemizde demiryolu ilk defa Osmanlı Devleti zamanında yapıldı. Sonra İzmir’de demiryolu açıldı. Demiryolu açıldığı zamanlarda arabalar yoktu. Gemiler, at arabaları ve atlar ile en uzak yerlere gidiliyordu. Bir şehirden bir şehre gitmek günler bile sürebiliyordu. Yani insanlar birbirlerinden haber almak için bile günlerce beklemek zorunda kalıyordu.

 

Demiryolu yokken bozuk ve uzun yolların aşılması günler sürerken, demiryolu sonrasında ise uzak şehirlere bile daha kısa zamanlarda ulaşılır oldu. Günlerce yolculuk edilen eski zamanlarda masraflar da fazla oluyordu. Ama demiryolu ile daha ucuz, sıcak ve rahat yolculuk edilmeye başlandı.

 

Cumhuriyet ilan edildikten sonra demiryolu arttı. Daha çok şehre tren ile ulaşılmaya başlandı. Böylece ticaret yapmak, mal taşımak da kolay oldu. Bir seferde bir kervan veya at arabasına göre çok daha fazla insan, yolcu ve eşya taşınabildi. İnsanlar daha fazla kazanmaya başladı. Yağmur ve karda dahi her mevsim yolculuk yapılabildi. Sanayi ve madencilik için yük taşıma ve mal taşıma imkânı sağlandı.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER