Atom numarası 47 olan nötr gümüş atomunun nötron sayısı 62 olduğuna göre proton sayısını, kütle numarasını ve elektron sayısını bulunuz.

Logo

Atom numarası 47 olan nötr gümüş atomunun nötron sayısı 62 olduğuna göre proton sayısını, kütle numarasını ve elektron sayısını bulunuz.

 

Kütle numarası tanım olarak proton ve nötron sayısının toplamına eşittir. Atom numarası ise proton sayısına eşittir. Soruda verilen değerlere göre atom numarası 47 olan elementin proton sayısı da “47”ye eşittir. Kütle numarası ise 47 olan atom numarası ile 62 olan nötron sayısının toplamı olan ( 47+62 ) “109”a eşittir.

Soru içerisinde verilen bilgiye göre element nötr halde bulunmaktadır. Nötr atomlar içerisinde bulunan proton ve elektron sayısının eşit olduğu atom türüdür. Proton sayısı 47 olan atomun nötr halde elektron sayısı da “47”e eşittir.

 

Gümüş Hakkında Kısa Bilgi

M.Ö 3000’li yıllarda keşfedilen gümüş altından sonra keşfedilmesine rağmen altının daha az bulunması sebebiyle gündelik hayatta daha fazla kullanılmaktaydı. Doğada cevher halde bulunan gümüş elementi bazı yöntemler yardımıyla saf gümüş haline getirilmektedir. Bu yöntemlerden birisi olan kurşunla karıştırma yönteminde cevher halindeki gümüş kurşun ile bir fırında eritilir ve elde edilen gümüş-kurşun karışımından kolay bir şekilde saf gümüş elementi elde edilmektedir.

 

Periyodik cetvel üzerinde ağır metaller grubunda yer alan gümüş bazı özellikleri bakımından bakıra benzemektedir. Bakır çoğu bileşiklerinde “+2” değerlikli olmasından dolayı gümüşten ayrılmaktadır. Saf gümüş direk olarak kullanıldığında paslanması uzun sürede olur ancak günlük hayatımızda kullandığımız gümüşler bazı metaller ile karıştırıldığından daha kolay paslanmaktadır. Gümüş yapısı bakımından yumuşak olup darbelere dayanıklı değildir. Isı ve elektriği diğer metallere kıyasla daha iyi iletir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER