Deprem ve sel sırasında hangi güvenlik önlemlerinin alınması gerekir?

Deprem ve sel sırasında hangi güvenlik önlemlerinin alınması gerekir? Söyleyiniz

Deprem anında alacağım güvenlik önlemleri arasında öncelikle büyüklerim varsa yanlarına giderim. Büyüklerimden kimse yoksa deprem anında masanın altına saklanırım. Sel afeti sırasında selin yaşandığı bölgeden uzak durmaya çalışırım. Yanımda büyüklerim varsa onların dediklerini dinlerim selden onlarla uzaklaşmaya çalışırım. Bununla birlikte bize yardım etmek için gelen görevlilerin uyarılarını dikkate alarak ona göre davranmaya çalışırım.

 

Deprem sırasında deprem bitene kadar masanın altından çıkmam bittikten sonra güvenli yere hemen geçerim. Güvenlik önlemi olarak büyüklerime yıkılacak aletlerden uzak durulması gerektiğini söylerim. Sel ve deprem gibi olaylarda ilkyardım çantamı yanıma alırım.

 

Deprem ve sel gibi doğal felaketler hakkında daha önceden bilgi almak ve neler yapabileceğimizi bilmek bu gibi felaketlerle karşılaştığımızda bize oldukça faydalı olacaktır. Ayrıca deprem ve sel anında telaş yapmayıp sakin olmamız da bu bilgiler neticesinde kolaylaşır.

 

Bu nedenle okulumuzda yapılan deprem tatbikatlarını çok iyi izlemeli ve bize tavsiye edilen davranışları mutlaka öğrenmeliyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER