Dilimizdeki Yabancı Kelimelerin Sayısının Artması

Dilimize giren yabancı kelimelerin son dönemde ciddi bir şekilde arttığı herkes tarafından dile getirilmekte olup bunun belli başlı nedenleri vardır. Özellikle internet teknolojisinin gelişmesiyle birlikte iletişim son derece gelişti ve buna bağlı olarak da yabancı dillerle olan etkileşim arttı. Bu konuda yeterince bilinçli olunmaması ise bu kelimelerin sayısının hızla artmasına neden olmaktadır.

 

Yabancı kelimelerin dilimizde tam bir karşılığı olsa dahi bazı kişiler özellikle yabancı olan kelimeleri kullanmayı tercih etmektedir. Bunun nedeni söz konusu kişilere sorulduğunda ise yabancı kelimelerin daha havalı olduğu, alışkanlık ve benzer türden cevaplar verdiği görülmektedir. Dolayısıyla da bu konuda yeterince bilinç sahibi olmadığımız söylenebilir.

Yabancı kelimelerin dilimizde sayılarının hızla artmasının bir başka nedeni de bazılarının tam karşılığının olmamasıdır. Maalesef Türk Dil Kurumu bu noktada istenilen etkiyi bir türlü oluşturamadı ve adeta yabancı kelimelere yenildi. Yabancı kelimelere Türkçe karşılık üretilmesindeki en başarılı çalışma Computer kelimesinin dilimizdeki karşılığı olarak Bilgisayar ifadesinin bulunmasıdır. Bunun gibi benzer örneklerin sayısı çok azdır ve buna bağlı olarak da insanlar yabancı kelimeleri daha fazla kullanmaktadır.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak ortaya çıkan kelimelerin tam olarak Türkçeye çevrilmesi de son derece sıkıntılıdır. Telefon kelimesinin halen Türkçesi bulunamamış ve dilimize iyice yerleşmiştir. Bu tür kelimelerin sayısının artmasının yanı sıra bunları kanıksamamız da son derece önemli bir sorundur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir