Okuyucu İçin En Doğru Kitapların Seçilebilmesi Amacıyla Neler Yapılabilir?

Seçeceğimiz kitapların ilgimizi çekmesi, sürükleyici olması ve elimizden bırakmamak isteyeceğimiz türden olabilmesi için konularının doğru seçilmesi gerekmektedir. İlgimizi çeken konular aslında küçük yaşlarda izlediğimiz çizgi filmler, oynadığımız oyunlar, ileride seçtiğimiz dersler, üniversite de okuduğumuz bölümlere göre şekillenebilir. Hatta karakterimiz bile okuyacağımız konuyu belirleme de en önemli etkenlerdendir.

 

En doğru kitabı seçebilmek kendimizi keşfedebilmek ile alakalıdır. Farklı bir açıdan konuyu değerlendirmek gerekirse, kitap okumak, sevdiğimiz bir filmi izlemek gibidir. Örneğin; film seçimimizi bilim kurgu üzerine veya doğaüstü güçleri konu alan filmler üzerine yapıyorsak, kitap seçimini de bu tarz konular üzerinde yoğunlaşabilirsiniz. Konuları genişletmek gerekirse, aşk filmleri veya tarihi anlatan filmler hoşunuza gidiyorsa birde bunların kitaplarını okumayı denemelisiniz.

Son zamanlarda, özellikle kitaptan uyarlama filmler oldukça fazladır.  Hatta ‘film, kitabı kadar güzel değildi’ veya ‘kitabı okurken daha farklı hayal etmiştim’, ‘benim için film hayal kırıklığı oldu’ cümleleri uyarlamalarda sık duyduğumuz yorumlardandır. Bu tarz beğenilen, filmi çekilen kitaplara yönelmenizde doğru konuyu ve doğru kitabı seçebilmenizi sağlayacaktır.

 

Doğru kitabı seçebilmek amacı ile yapacağınız, deneyeceğiniz yollarda size fayda sağlayacak kitapları seçebilmeniz de önemli bir konudur. Hayal dünyanıza katkı sağlayacak, bilgi birikiminizi arttıracak ve okuduğunuzda haz aldığınızı hissedeceğiniz kitapların seçimi, zaman kaybettiğiniz düşüncesinin de önüne geçecektir. Ancak unutulmamalıdır ki, hiçbir kitap zaman kaybı değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir