Dini ve ahlaki değerlerin sosyal hayattaki önemi nedir?

Dinî ve ahlaki değerlerin sosyal hayattaki önemi nedir? Araştırarak defterinize yazınız.

 

Sosyal hayatta ki davranışlarımızın bir ölçütü ahlaki değerlerse de diğer bir ölçütü de dini değerlerdir. Her ikisi de bir biri ile ilintili olduğu için farklı ele alıp incelememiz mümkün değildir. Dini ve ahlaki değerlerin sosyal hayatımızda ki önemi, bizden tarafa topluma yansıyan güzelliklerin tümüdür. Bizler önem arz etmesi için tabi ki sadece topluma olan yansımasına bakmayız.

 

Bunun yanı sıra birde bize olan ve olacak olan faydalarını düşünüp hareket ederiz. Dini değerlerimize, inançlarımızın penceresinden bakarız ve gereğini yerine getirmeye çalışırız. Dini değerlerimizin bizlerde oluşturduğu ahlaki sorumluluklar, bize dinimizin emri olarak gelmiştir. Biliriz ki bu değerlere bağlı kaldığımız müddetçe sosyal hayatımıza ve ölümden sonra iman ettiğimiz yaşantımızda bize fayda sağlayacaktır. Sosyal hayatta dini ve ahlaki değerlerin bütünü bizlerde; hoşgörü, sevgi, kin gütmeme, adalet, haksızlık etmeme ve kul hakkına girmeme gibi unsurların tümüne sahip olmamızı gerektirir. Bizler bu ahlaki değerler uyarak yaşamaya gayret ederiz ki dünyamız daha yaşanabilir yer haline gelsin.

 

Sosyal hayata etkisi o kadar çoktur ki bu unsurların, insanlar birbirine olan saygısını kaybettiği anda hoşgörülü yaklaşmamız ve anlayışlı bir dille hitap etmemiz sayesinde toplumda oluşmuş yaraların sarılması sağlanır. İnsanlar bir biri ile ilişkilerine bu unsurlar sayesinde değer vermeye başlar ve sıkıntılar, sorunlar en aza indirgenir. Sosyal çevrede oluşacak olan bu hava insanların mutlu yaşamasını sağlayacağı gibi insanların geleceğe dair başarılı olabileceği hedefler koymasında da etkilidir. Bireylerin aralarında ki kavgaların son bulması, anlaşmazlıkların daha da artmadan son bulması, sosyal hayatta ki etkilere örnek olarak gösterilmesi açısından dini ve ahlaki değerlerin önemini hissettirir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER