Doğadan yararlanarak nasıl yönümüzü buluruz?

Doğadan yararlanarak nasıl yönümüzü buluruz? Açıklayınız.

Doğayı iyi tanımanın bize getirdiği birçok fayda vardır. Eskiden insanlar birçok ihtiyaçlarınızı doğadan yararlanacak gideriyormuş. Bu nedenle doğayı iyi incelemeli ve nasıl istifade edebileceğimiz hakkında bilgiler öğrenmeliyiz.

 

Doğadan yararlanmak ile yönümüzü bulabiliriz. Doğada yaşayan canlıların yaşam biçimlerini izleyerek yönümüzü bulabiliriz. Örneğin; ülkemizde ki ağaçların ve taşların kuzey tarafları fazla güneş almadığı için yosunlar oluşur ve bu kısımlar nemli olur. Bu durumda güneş almayan taraf kuzeyi gösterirken, güneş alan kısımda güney yönünü göstermektedir. Böylece yönümüzü bu şeklide kolayca bulabiliriz.

 

Bu yöntemlerin dışında doğadan yararlanarak yönümüzü şu şekillerle de bulmamız mümkün:

  • Güneşin doğuşu ve batışından yararlanarak yönümüzü bulabiliriz.
  • Ağaçların gölgelerinden yararlanarak yönümüzü bulabiliriz.
  • Etrafımda cami varsa o şekilde de yönümü bulabilirim.
  • Ayrıca karınca yuvalarına bakarak da yönümüzü bulabiliriz. Karınca yuvalarının yüksek olan kısmı kuzeyi gösterirken yuvaların giriş kısımları güneyi göstermektedir. Böylece diğer yönleri tahmin etmemiz kolaylaşır.

 

Görüldüğü üzere doğadan yararlanarak yön bulmak bu kadar kolay olmaktadır. Eğer doğada yönümüzü kaybedersek bu yöntemleri kullanarak yolumuzu bulabilir ve nerede olduğumuz hakkında fikir sahibi olabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER