Yön bulma yöntemleri nelerdir?

Yön bulma yöntemleri nelerdir? Yazınız.

Gittiğimiz herhangi bir yerde, sokakta, gece veya gündüz yönümüzü bulmamızı kolaylaştıran yön bulma yöntemleri vardır. Böylece kaybolmaktan kurtulur ve gideceğimiz yere daha çabuk ulaşmış oluruz. Kullanabileceğimiz birçok yön bulma yöntemi vardır. Teknolojiyle birlikte bazı küçük aletlerle yönümüzü bulabileceğimiz gibi doğadan faydalanarak da yönümüzü kolayca saptayabiliriz. Yön bulma yöntemleri şunlardır:

 

Pusula: Yönümüzü bulmak için kullanabileceğimiz en kolay yöntemlerden biri de pusula kullanmaktır. Pusula kullanarak yönümüzü kolaylıkla belirleyebilir ve gideceğimiz yeri tespit edebiliriz. Pusulanın içindeki kırmızı ibre hangi yönü gösteriyorsa orası Kuzeydir. Ancak pusuladan daha iyi sonuç almak için bulunduğumuz ortamda demir ve mıknatıs bulunmamasına özen göstermeliyiz. Bu sayede pusulanın gösterdiği işaretlere uyarak yönümüzü kolayca bulmuş oluruz.

 

Çubuk: Çubuk kullanacağımız zaman,1m uzunluğundaki çubuğu bir yere dikmeliyiz ve gölgesini izlemeliyiz. Daha sonra aradan 10-15 dakika geçer ve gölgesinin iki noktasına geçeriz. Eğer Kuzey yarım kürede isek kuzeyi, güney yarım kürede isek güneyi gösterir. Çubuk sayesinde yönümüzü rahatlıkla bulabiliriz. Ancak çubuk ile yön bulmak biraz dikkat gerektirdiği için tüm ayrıntılara dikkat etmeliyiz.

 

Camiler: Camilerin imamın olduğu yerin karşısındaki giriş yapısı devamlı kuzeyi gösterir. Böylece diğer yönleri tespit edebiliriz

Karınca Yuvaları: Karınca yuvalarının ağzı Güneyi gösterir. Bir yönü bulduğumuz zaman diğer yönleri de rahatlıkla bulabiliriz.

 

Mezar Taşları: Mezar taşlarına bakarak da yönümüzü kolayca bulabiliriz. Üstelik Mezar taşlarına bakarak yön bulma en kolay yön bulma yöntemidir. Şöyle ki; Müslümanların mezar taşları her zaman batıya, ayakları doğuya ve yüzleri güneyi gösterir.

 

Taş, Ağaç ve Yosunlara Bakarak: Taşlarda ve ağaç kabuklarında oluşan yosunlar her zaman kuzey tarafında oluşur. Bu nedenle yosunları inceleyerek de yönümüzü bulabiliriz. Kuzey yönünü tespit ettiğimizde zaten diğer yönleri tahmin etmek hiçte zor olmayacaktır.

 

 Kutup Yıldızı: Kutup yıldızında yönümüz bulabilmemiz için havanın açık olması ve Kutup yıldızını görmemiz gerekir. Bu nedenle çok sık kullanılan bir teknik değildir. Ancak havanın parlak ve açık olduğu durumlarda kutup yıldızı bize yönümüzü bulmamızı kolaylaştıracaktır. Çünkü kutup yıldızı kuzey de bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir