Doğal afet kavramından ne anlıyorsunuz?

Doğal afet kavramından ne anlıyorsunuz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Doğal afet denildiği zaman insanların farklı farklı olaylarla karşı karşıya kalarak can ya da mal kaybına uğramaları ile sonuçlanacak olan bir durum olarak ifade edilmektedir. İnsanların herhangi bir biçimde engelleyerek önüne geçemeyecekleri doğal olan olaylar sınıfında tanımlanan doğal afetler; insanların sonuçlarına katlanmak yerine sadece önlem alabilecekleri bir durumda da yer almaktadır. Jeolojik ve meteorolojik olarak görülecek olan doğal afetlerin sonuçları her seferinde hemen hemen aynı sonuçları da verebilecek türde de olabilecektir.  Tüm canlıların yaşam döngüsü doğal afetin görüldüğü noktalarda olumsuz bir biçimde görülerek eski haline ulaşması da uzun bir zaman dilimi çerçevesinde gelişecektir.

 

Doğal afetler sosyolojik sonuçlarla da insanları olumsuz bir biçimde etkileyecektir. İnsanların yaşam şartlarını doğrudan etkileyecek olan doğal afetlerin aynı zamanda da ciddi problemlere mahal vermesi de söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda da herhangi bir doğal afet yaşanması halinde yakınlarını kaybedecek olan kişiler için de önemli bir olumsuz duruma da rastlanma durumu ortaya çıkarak önemli ölçüde de etki altında bırakan sonuçları da an be an ortaya koyabilecektir.

 

Doğal afetlerin ekonomik olarak da o bölgenin durgunlaşmasına sebep olduğu görülebilmektedir. Bu yüzden herhangi bir mali faaliyetin de geçici olarak sonlanması söz konusu olabilmesinden ötürü de insanların temel gereksinimlerini karşılaması dışarıdan yapılacak olan yardımlara bağlı olarak görülebilecektir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER