Haritaları inceleyerek hangi bilgileri öğrenebilirsiniz?

Haritaları inceleyerek hangi bilgileri öğrenebilirsiniz? Düşüncelerinizi arkadaşlarınızla paylaşınız.

Haritalar herhangi bir bölgenin tüm özelliklerini içeren unsurlar olarak bilinmektedir. Farklı tiplerde düzenlenen haritalar ise bölgelerin değişik özelliklerinden yararlanma durumu da söz konusu olarak görülmektedir. Bölge hakkında veri toplamak isteyen kişilerin haritalardan yararlanarak bu ögeleri kullanmaları son derecede de yeterli olan bir durum olarak ifade edilebilmektedir.

Harita türleri arasında en sık kullanılan tipler arasında var olan siyasi haritalar ile herhangi bir ülke ya da şehrin sınırları dahilindeki bilgileri tespit edebilmek mümkündür. Aynı zamanda da ülkeleri ve başkentlerini içeren Dünya siyasi haritası ile de gereken bilgilere ulaşmak son derecede kolaydır. Tamamen sınırlar ve şehirleri kapsayacak olan siyasi haritalardan bu tip verilere ulaşma durumu söz konusu olabilmektedir.

 

Fiziki haritalar ise incelenmesi gereken bölgenin yeryüzü şekilleri ile beraber aynı zamanda da su kaynaklarını içerebilecek türde de yer almaktadır. Yeryüzü şekillerinin dağılışının yanı sıra aynı zamanda da yüksekliklerinin de farklı renkler itibarıyla gösterildiği unsurlardır. Mavi, yeşil, sarı, turuncu, kahverengi ve siyah renklerinin tonları ile beraber de yükseltilerin kolaylıkla hesaplanmasını sağlayan haritalar olarak ifade edilmektedir.

 

Beşeri ve ekonomik haritalarda da bölgeler içerisindeki insani faaliyetler hakkında verilere rastlamak mümkün olmaktadır. Bu veriler dahilinde bölge içerisinde yaşayan insanların nüfus, göç, tarım, hayvancılık ve turizm gibi faaliyetler hakkında bilgi verilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER