Doğal çevremizi nasıl değiştiriyoruz?

16Örnekler veriniz.

Her geçen gün doğal çevremiz insan eliyle değişime uğramaktadır. Özellikle büyük şehirlerde yüksek binaların yapılması nedeniyle caddelerde pekte yeşile rastlamak mümkün olmuyor. Bu değişiklikler yapılırken ne yazık ki ağaçların kesilmesi de zaman zaman söz konusu olabiliyor. Her ne kadar kanunlarda belirtilmiş olsa da bu kurallara uyanlar maalesef çok az.

 

Dünyada ki insan sayısı arttıkça doğal çevreye verilen zararda artmaktadır. Bazen ihtiyaçlarını karşılamak içi doğal denge bozulsa da çoğu zaman bilinçsizce kullanılan doğal kaynakların kullanılması da söz konusu olabiliyor.

 

  • Doğal çevremiz genellikle şu sebeplerden dolayı her geçen gün değişmekledir:
  • İnsanlar kendilerine yaşam alanları açmak için çevreyi değiştirmekte
  • Gelişen sanayi ile birlikte açılan fabrikaların atıkları ve dumanları çevreye büyü zarar vermekte.
  • İnsanların çevre temizliğine önem vermediklerinde hem denizler hem de nehirler kirletilmekte ve dolayısıyla bu sularda yaşayan hayvanların da yok olmasını sağlayarak doğal dengenin bozulmasına neden olmakta
  • İnsanların zevk için veya kürkleri için birçok hayvanı avlamaları sonucu da birçok hayvan türünün neslinin yok olmasına neden olmakta
  • Kozmetik alanında kullanılan birçok ürün atmosfere karışmakta ve ozon tabaksına zarar vermektedir. Bu durumda güneş ışınlarının dünyaya ya daha fazla etki etmesine neden olarak mevsim değişikliklerine neden olmaktadır.
  • İnsanların yaptıkları israfta doğal hayatın değişmesini sağlar. Örneğin kâğıt ihtiyacımızı ormanlardan karşılarız. Ancak gereksiz kâğıt israfı nedeni daha fazla ağaç kesilmekte ve ağaçlar azalmaktadır.
  • Turizm faaliyetleri içinde yeni otel inşaatları yüzünden birçok ağaçlık alan katledilmekte ve para uruna doğal denge bozulmaktadır.

 

Doğal yaşamı korumak için çıkarılan birçok kanun vardır. Ancak insanoğlu bu kanunları zaman zaman bozmakta ve kendi menfaatleri uğruna hem bitkileri hem de hayvanları katlederek doğaya zarar vermektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER