Doğal Ortamda İnsan Etkisiyle Meydana Gelen Sorunların Azaltılması İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğal Ortamda İnsan Etkisiyle Meydana Gelen Sorunların Azaltılması İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğal ortam her geçen gün daha fazla yok oluyor. Bu yok olma sürecinde birinci neden olarak ise insanların etkili çalışmaları ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak da ifade ediliyor. Doğal ortamın insanların faaliyetlerine dayalı olarak temel yaşam alanlarının giderek azaldığı görülebiliyor. Aynı zamanda da temel besinler ve suyun da kullanılabilirlik oranında da düşüş gözlemlenebiliyor. Hava kirliliğinden dolayı bile insanların olumsuz yaşam koşullarına sahip olmaları ve farklı farklı türlerde rahatsızlıklar edinmeleri durumu da açığa çıkmaktadır. İnsanların doğanın bu kötü gidişatını engellemek amacıyla bir an önce harekete geçmeli ve doğaya zarar vermeden gelişmelerini sürdürmeleri gerektiği bilinçlerine varmaları da gerekmektedir.

 

İnsanların doğayı kirletmemelerine dair girişimlerde bulunmak adına ilk atılacak adım olarak bilinç yaratmak gelmektedir. İnsanların doğayla ilişkisini düzeltmek adına gereken eğitimlerin verilmesi ve insanların kirliliğe karşı var olan çağrılara da ayak uydurması istenecektir.

 

Üretim yapan tesislerde çalışan ve yöneticilik yapan kişileri de bilinçlendirmek etkili bir eylem olarak değerlendirilmektedir. Hava ve su kirliliğinin yanı sıra ormanlık arazilerin geliştirilmesi noktasında bilgilerin verilmesi de gerekmektedir. Bunun için yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelerek alternatif kaynaklardan yararlanarak en uygun şartları sağlayabilecek biçimde de kabul görmesine dayalı olarak harekete geçilmesine olanak yaratılacaktır. Böylelikle de en uygun koşullar altında zaman içerisinde doğa kendini yenilemeyi de başaracaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER