Dört Halife Döneminde siyasi alanlarda hangi gelişmeler yaşanmıştır?

Dört Halife Dönemi’nde siyasi alanlarda hangi gelişmeler yaşanmıştır?

İslam dini yayıldığı ilk zamanlardan itibaren dünyaya adaleti hakim kılmak ve yaşam şartlarını iyileştirmek için siyasi, ekonomik, askeri ve insan hakları alanlarında iyileştirmeler yapmıştır. Bu şartların iyileştirilmesi bir anda olmayacağı gibi tek bir halife dönemine sığmayacak kadarda çok zaman almıştır.

 

Hz. Ebubekir döneminde; yalancı peygamberler ortaya çıkmış ve bunlarla yapılan savaşlarda bir çok hafız şehit düşmüştür. Bu sebeple konuyu ele aldığımızda askeri gücün arttırılması ve teşkilatlanmanın tam sağlanması gerekli görüldüğünden bu değişimler yapılmıştır. Ayrıca Kuran hafızların şehit düşmesi nedeniyle kitap haline getirilmiştir.

 

Hz. Ömer döneminde; fetihler hızlanmış Anadolu topraklarına kadar ilerleyiş sürmüştür. Ekonomik anlamda gelişmeleri sağlamak adına divan örgütlerinin oluşumu sağlanmıştır. Süreklilik arz etmesi bakımındansa askeri ordular yeni fethedilen yerlere yerleştirilmiştir.

 

Hz. Osman döneminde; daha çok denize kıyısı olan bölgeler fethedilerek donanmaların kurulmaları sağlanmıştır. Yine bu dönem de Kuran’ın çoğaltılması ve Müslüman devletlere gönderilmesi gerçekleştirilmiştir.

Hz. Ali döneminde; iç çatışmalar olmuş Cemel savaşı ve Sıffin savaşı gerçekleşmiştir. Müslümanların çıkan hakem olayları ile farklı siyasi gruplara ayrılması da bu dönemde gerçekleşmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER