Dün yaptıklarınızı ellerinizi kullanmadan arkadaşlarınıza anlatmaya çalışınız.

Dün Yaptıklarım

 

Ellerinizi kullanarak bir şeyi anlatmak oldukça zordur. Jest ve mimiklerdeki, jestlerin çoğu hemen hemen elleri kullanarak yapılır. Beden dilinin olmazsa olmazı el ve kol hareketleridir. El ve kol hareketlerimizi kullanarak da birçok şeyi insanlara hiç konuşmadan anlatabiliriz. Peki, ellerimizi kullanmadan sadece konuşarak ne kadar etkili bir biçimde insanlara bir şeyler anlatmamız mümkün?

 

Bu sorunun cevabı çokta net değil fakat bu yolun sonunda kelimelerin gücünü keşfederek onları dikkatli seçmemizin ne kadar önemli olduğunu anlayacağız. Bu olguyu anlayabildiğimiz zaman daha dikkatli cümleler kurup karşımızdakilere kendimizi daha iyi anlatabileceğiz. Kendimizi iyi anlattığımızda ise bunları jest ve mimikleri ekleyerek, şuanda bulunduğumuz insanın kendini ifade etme biçimini çok daha fazla geliştirmiş bir insan olabileceğiz. Ellerimizi kullanmadan bir şeyleri ifade edebilmek işte tam olarak da bu yüzden önemlidir. İnsanlara kendimizi ne kadar güzel ifade edebilirsek karşımızdakiler ile o kadar kaliteli iletişim kurabiliriz.

 

Kaliteli bir iletişim kurabilmek bu dönemde oldukça zorlaştı. Sosyal medyanın yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar kendini orada ifade etmeye başladı. Bu başlangıç ilerledikçe insanlar daha az sosyalleşti çünkü insanlar kendilerini gündelik yaşamda ifade edebilme yeteneğini kaybettiler. Bizlerin kendimizi daha iyi ifade edebilmesi oldukça önemli, kendi fikirlerimiz kadar varız ve onları karşıdakine aktarabildiğimiz kadar iyi fikirlere sahibiz. Dün neler yaptınız?

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER