Dünya’nın en sıcak ve en soğuk bölgeleri nerelerdir? Bu bölgelerin sıcaklığını etkileyen faktörler nelerdir?

Dünya’nın en sıcak ve en soğuk bölgeleri nerelerdir? Bu bölgelerin sıcaklığını etkileyen faktörler nelerdir?

 

Dünya’nın iklim ya da özel kriterlerden dolayı en sıcak ya da en soğuk bölgeleri olarak açıklanan noktalar belirlenmiştir. Her yıl her noktada yapılan ölçümler sonrasında bölgelerde bulunan sıcaklık ve nem durumu ortaya çıkmıştır. Bu yüzden de sıcaklık verilerine dayalı olarak en sıcak ve en soğuk noktalar da belirlenerek kayıt altına alınmıştır.

 

Dünya’nın en sıcak noktası olarak bilinen nokta 1922’den 2012 yılına kadar Kuzeybatı Libya’da yer alan El Aziziye  kenti olarak ortaya çıkmaktaydı. 57.7 °C ile en sıcak bölge olan El Aziziye, 2012 yılından sonra bu raporun geçersiz olduğu kabul görmesinden sonra yerini Death Valley’e bıraktı. Ölüm Vadisi olarak bilinen ve ABD’de bulunan Death Valley olarak görüldü. 10 Temmuz 1913 günü yapılan ölçümler sonrasında da sıcaklık rekorunu elinde bulundurmaya başladığı kaydedildi. 10 Temmuz 1913 günü içerisinde yapılan ölçümler sonrasında da 56.7 °C olarak da ölçülmüştür. Death Valley’in bu denli sıcak olmasındaki temel sebep çöl iklimin görülmesi ve herhangi bir nemin bu bölge içerisinde bulunmaması olarak değerlendirilmiştir.

 

Dünya’nın en soğuk noktası olarak ise Sibirya’da yer alıyor. Dünya’nın en soğuk alanı olarak bilinen bölgesinde var olan Vostock II -89.2 °C ile en soğuk bölge olarak tanımlanıyor. Kutup iklimine yakın olan bu bölge içerisinde de soğuk iklimlerden kaynaklı olarak bu durumun ortaya çıktığı da söylenebilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER