Duygu Ve Düşüncelerimizi İfade Ederken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Hiç kendinizi doğru ifade edemediğiniz oldu mu? Çoğumuzun ortak problemi olarak hiç olmaması gereken zamanlarda sosyal bir sorun olarak karşımıza çıkan bir durumdur bu. Bazen nasıl bir tepki ile karşılaşacağımızın verdiği korku yüzünden, bazen de belirsizlik  yaşamamız dolayısıyla duygu ve düşüncelerimizi tam olarak ifade edemeyiz. Oysa zorlandığımız veya sıkıldığımız zamanlarda duygularımızı ve hislerimizi karşımızdakilere olduğu gibi aktarmamız en mantıklı olanı olacaktır.

Hepimizin ailemize,yakın arkadaşlarımıza ifadelerimizi aktaramadığımız anlar olmuştur. Ancak içindekileri paylaşmamak kendini dış dünyaya kapatmak bizleri huzursuzluk ve karmaşanın içine doğru sürükler ve bu duygu da sizi sürekli rahatsız eder.

 

Konu her ne olursa olsun karşınızdaki kişilerin yorumunu düşünmeksizin duygu ve düşüncelerinizi olduğu gibi aktarmalıyız. Çünkü aksi bir davranış sergilersek, çoğu zaman söyleyeceklerimizi yanlış söylemiş olacağımızdan ileride problemler yaşamamız kaçınılmazdır. Zamanla göreceksiniz ki, ilk anda tepki aldığınız bu davranışınız zamanla karşınızdaki kişinin size olan güven duygusunu arttıracak ve yalan söylemeyen, olduğu gibi düşünen ve davranan biri olarak tanınacak ve çok şey kazanmış olacaksınız. Ancak böyle durumlarda dikkat edeceğimiz hususlar vardır.

Kendimizi ifade ederken karşımızdaki kişiye bunu uygun bir dille ve anlaşılabilir olarak aktarmalıyız. Kaba ve kırıcı olmadan, kendimizi sakin bir ses tonuyla ifade etmeliyiz. Vücut dilimizi kullanmak da, kendimizi ifade etme konusunda her zaman oldukça önemli bir nokta olmuştur. Cümleler kurarken dikkatimizi bir yere toplayıp sadece o an aktardığımız duygu ve düşüncelerimize odaklanıp, kendimizden emin bir şekilde aktarmalıyız. Ve son olarak ne olursa olsun karşımızdaki insanı kırmaktan uzak durarak, saygılı bir biçimde konuşmamızı devam ettirmeliyiz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER