Duyu organlarından bazılarının olmaması durumunda insan ne tür zorluklarla karşılaşır?

Logo

Duyu organlarından bazılarının (mesela göz ve kulak) olmaması durumunda insanın ne tür zorluklarla karşılaşabileceği üzerine düşünerek yaptığınız tespitleri defterinize yazınız.

 

Duyu organlarımız bizim dışarıyla etkileşim içinde bulunmamıza faydalı olan kapılarımızdır diyebiliriz. Bu organlardan birine gelebilecek zara hayatımızda çeşitli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Kendi bazı temel ihtiyaçlarını karşılayamadığı gibi çevresindeki kişilerle de etkileşim içine giremez ve hayatı yaşamak zorlaşır.

 

Örneğin, gözlerimizde sorun yaşıyorsak dış dünyayla olan bağlantımızı tamamen kesilir ve karanlık bir boşluğun içinde kendimizi bulabiliriz. Çünkü gözlerimizi dünyaya açılan pencerelerimizdir ve biz gözlerimizle çevremizde olan bitenleri algılarız. Gördüğümüz şeylere karşı kendimizi koruyabiliriz veya tedbir alabiliriz. Her türlü fiziksel hareketlerimizin kontrolü gözlerimiz sayesinde yaparız.

 

Aynı şekilde eğer kulaklarımızda bir sorunumuz varsa, hiçbir sesi işetemediğimiz için dışarıda tek başına dolaşmak tehlikeli olabilir. Ayrıca karşımızdaki kişilerin ne demek istediğini anlamadığımız için etkili bir iletişim kurmamızda imkânsızlaşır. Duymayan kişilerin konuşmalarında problemler oluşur. Dil duyduklarını taklit etmeyle geliştiği için hiçbir şey duymayan bir kişinin dilini kullanması da güçleşmektedir.

 

Çoğu kişide oluşan konuşma bozuklukları da beraberinde birçok sorunu getirmektedir. Bu kişiler kendilerin sosyal ortamlardan genellikle soyutlarlar ve yalnız kalmayı tercih ederler. Kendilerini hep eksik ve yetersiz görme eğilimindedirler. Bu durumda psikolojik sorunlarda yaşamaya başlayabilirler. Bu nedenle duyu organlarımız hayati bir öneme sahiptir ve onların kıymetini bilmeliyiz. Bunun da sağlığımızı koruyarak ve gerekli tedbirleri almaya başlayarak yapabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER