Ekvator’dan Kuzey Kutbuna Gidildikçe Kutup Yıldızının Görünüm Açısının Artmasının Nedeni Nedir?

Kutup Yıldızının görünüm açısı Ekvator seviyesinden Kuzey kutbuna doğru gidildikçe artmaktadır. Bunun belli başlı sebepleri vardır. Bu yazımızda ekvatordan kuzey kutbuna doğru yol aldıkça, kutup yıldızının görünüm açısının neden dolayı artmakta olduğunu anlatmaya çalışacağız. Öncelikle kutup yıldızının birkaç özelliğinden bahsedelim;

 

Kutup Yıldızı Nedir?

Belirteç görevi de gören kutup yıldızı sıradan bir yıldız değildir. Kuzey yarımkürede yaşayanlar için farklı, güney yarımkürede yaşayanlar için daha farklı bir anlam taşımaktadır. Kutup yıldızı kuzey yarımkürede yaşamını sürdüren insanlar için kuzey yönünü belli etmektedir. Bunun aksine güney yarımkürede yaşayan insanlar kutup yıldızını görememektedirler.

Kutup yıldızının görünüm açısı ise sabit değil, değişkendir. Aslında bulunduğumuz yerden kutup yıldızının görünüm açısı hesaplandığında ortaya çıkan rakam, o an için bulunduğumuz yerin enlemidir. Kuzey kutup yıldızı sürekli olarak bizlere kuzey yönünü göstermektedir. Halk arasında kuzey yıldızı olarak da kullanılmaktadır ve sadece kuzey yarımküreden gözlemlenebilen bir yıldızdır.

Ekvatordan Kuzey Kutbuna Giderken Kutup Yıldızının Görünme Açısı Nasıldır?

Ekvator seviyesinden kuzey kutbuna doğru giderken kutup yıldızının görünme açısı artar mı azalır mı bir de bu konuya odaklanalım;

Kuzey kutbundan uzaklaştıkça bu açının derecesi azalırken, kuzey kutbuna gidildikçe kutup yıldızının görünüm açısı artmaktadır.  Polaris diye adlandırılabilen kutup yıldızı, kuzey kutbu ile yüzde 44 derecelik bir açı yapmaktadır. Bu görünüm açısı kuzey ekvator yönüne gittikçe ya da ekvatora yaklaştıkça azalmaya başlamaktadır. Ama ekvatordan kuzey kutbuna doğru gidildikçe açı artmaya başlamaktadır.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir