Dünya’nın Güneş Etrafında Takip Ettiği Yörünge Tam Bir Daire Şeklinde Olsaydı Bu Durum Hangi Değişimlere Neden Olurdu?

Coğrafi incelemeler sonucunda Dünya’nın iki farklı dönüş hareketinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dünya ilk olarak kendi yörüngesi etrafında dönmekte, daha sonra da Güneş’in yörüngesinin etrafında dönmektedir. Ancak yaşadığımız Dünya gezegeni Güneş etrafındaki dönüşünü tamamlarken tam bir daire şeklinde dönmemektedir. Eğer Dünya bu dönüşü esnasında tam bir daire şeklinde dönüşünü tamamlasaydı bazı yaşadığımız olaylar meydana gelmeyecekti. Dünyanın Güneş etrafında dönüş şeklinin sonuçları olduğu için bu şekil değişirse meydana gelen etkiler de ortadan kalkacaktır.

 

Eğer Dönüşünü Daire Şeklinde Yapsaydı Dünyanın Güneş Etrafında Dönüş Şeklinin Sonuçları Nasıl Değişirdi?

Dünya Güneş’in etrafında tam bir daire şeklinde dönmez. Dünya Güneş’in etrafında dönüşünü 1 yılda tamamlar. Böylece 1 sene devrilir ve mevsimler oluşur. Güneş’in etrafında dönen Dünya dönme hareketini eliptik yörünge üzerinde tamamlamaktadır. Böylece eksen eğikliği meydana gelmektedir Dünya’nın dönüş hareketini tamamlarken eliptik yörünge izlemesi ve eksen eğikliğinin oluşması birçok sonucu doğurmaktadır. Ancak Dünyanın Güneş etrafında dönüş şeklinin sonuçları daire şeklinde değişseydi şu olaylar meydana gelmezdi:

  • Bir yıllık zaman diliminde yaşadığımız Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar adını verdiğimiz 4 mevsimi yaşayamazdık.
  • Karasal, Karadeniz ve Akdeniz şeklinde ayırdığımız özelliklerine göre farklı bölgelerde meydana gelen iklim tiplerini göremez, yaşayamazdık.
  • Dünya’nın sadece belli bir kısmında değil neredeyse tamamında çölleşme oranı artardı.
  • Çölleşme oranının artışına bağlı olarak kuralık hat safhaya çıkardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir