Elektrik enerjisinin ısı ve ışık enerjisine nasıl dönüşür?

Logo

Elektrik enerjisinin ısı ve ışık enerjisine nasıl dönüştüğünü örneklerle açıklayınız.

 

Elektrik bir enerji türüdür. Bunun dışındı ısı ve ışık gibi daha farklı enerjiler de bulunmaktadır. Bir cisim herhangi bir şekilde değişiyor veya hareket ediyorsa bunun sebebi enerjinin bir türde başka bir türe dönüşümüdür. Peki elektrik enerjisi de faklı enerji türlerine dönüşebilir mi? Bu sorunun cevabını detaylı bir şekilde inceleyelim.

 

Direnç, iletkenlerin elektrik akımlarına karşı göstermiş olduğu zorluklardır. Elektrik akımı elektrik telinden geçtiği esnada telin direnci ile karşılaşacaktır. Bu sayede elektrik akımının bir kısmı telin direnci ile birlikte ısı enerjisine dönüşecektir. Bu noktada iletkenin göstermiş olduğu direnç önemlidir. Bu direnç iletkenin boyuna, cinsine ve kesit alanına göre farklılıklar gösterecektir.  Eğer elektrik akımı telin üzerinden geçtiği esnada direnç fazla ise ısı enerjisi de onunla orantılı olarak fazla olacaktır. O zaman elektrik enerjisi iletken tel üzerinden geçerken enerjinin bir kısmı ısı enerjisine dönüşür ve tel ısınır diye bir sonuç çıkarabiliriz.

 

Elektrik akımını geçtiği tel üzerinde göremeyiz fakat etkisini görebiliriz. Evimizde yanan ampuller elektrik enerjisinin ışık enerjisine dönüşümünün en büyük örnekleridir. Elektrik akımı ampul içerisindeki telden geçtiği sırada telin göstermiş olduğu diren enerjinin ısı enerjisine dönüşümünü sağlar. Üzerinden akım geçen bazı iletken teller gözle görülür bir ışık yayarlar. Ampulün yaydığı ışığın gözle görülmesinin nedenini de buna örnek olarak verebiliriz. Buna örnek olarak çevremizde gördüğümüz çeşitli aydınlatma araçlarını da verebiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER