Elektrik enerjisinin hareket enerjisine nasıl dönüştüğünü örneklerle açıklayınız.

Logo

Elektrik enerjisinin hareket enerjisine nasıl dönüştüğünü örneklerle açıklayınız.

 

Elektrik enerjisi çeşitli enerji türlerine dönüştürülebilir. Bunlardan birisi de hareket enerjisidir. Bir elektrik motoru içerisinde bulunan bir düzenek aracılığı ile elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür. Elektrik motoru ise elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüştürülmesini sağlayan önemli bir araçtır.

Elektrik motorunun çalışma prensibi mıknatısın zıt kutuplarının birbirini çekmesi aynı kutuplarının ise birbirini itmesi prensibine göre çalışmaktadır. Bu olayın gerçekleştirilebilmesi için iki mıknatıs ile elektrik akımı verilerek bunun etkisi ile manyetik bir özellik kazanan bobine ihtiyaç vardır.

 

Bobin içerisinde elektrik akımı geçirilerek bobin bir elektromıknatıs haline getirilir. Bunun sonucunda bobin diğer mıknatıslar ile etkileşime geçer. Bu mıknatıslardan birisi bobine çekme kuvveti uygularken diğeri itme kuvveti uygulayacaktır. Bu durum soncunda bobinde dönme hareketi oluşacaktır. Bu noktada elektrik motoru elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümünü sağlayan asıl unsur olmaktadır. Bunlara örnek olarak saç kurutma makinelerinin fanları, elektrikli mikserin çırpıcısı, vantilatörün pervanesi ve matkabın ucu gibi unsurlar verilebilir. Buralarda kullanılan motorlar yardımı ile elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümü amaçlanmaktadır. Ayrıca elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümü için iki yol vardır.

 

Bunlardan birincisi doğrudan akım kullanılan motorlar yardımı ile elektrik enerjisinin hareket enerjisine dönüşümüdür. Bu motorlar akü veya pil yardımı ile çalışan motorlardır. Diğeri ise alternatif akım yardımı ile elektrik enerjisini hareket enerjisine çeviren motorlardır. Bu motorlar ise doğrudan şebeke elektriği aracılığı ile elektrik enerjisini hareket enerjisine dönüştürür.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER