Embriyonun Sağlıklı Gelişebilmesi İçin Anne Adayının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Logo

Embriyonun Sağlıklı Gelişebilmesi İçin Anne Adayının Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir? Açıklayınız.

 

Embriyonun anne karnında sağlıklı gelişip beslenmesi için anne adayının dikkat etmesi gereken birçok husus vardır. Öncelikle anne adayı beslenmesine dikkat ederek dengeli beslenmelidir. Sigara, Alkol ve kafein türü içeriği bulunan hiçbir maddeyi kullanmamalıdır. Anne adayı sık sık kadın doğum doktoruna kontrol olmalı hastanelerde radyasyon yayan alanlardan uzak durmalıdır.

 

Gebelikte bol sıvı alımı çok önemlidir. Hazır gıdalar yerine taze sıkılmış portakal suyu içmelidir.  Kahve tüketecekse çok az olmalıdır. Özellikle demir ihtiyacı için demir bakımından zengin kırmızı et tercih etmelidir. Yalnız kırmızı et tüketirken çiğ olmamasına dikkat etmelidir. Gebeliğin oluştuğu andan itibaren anne adayının protein ve kalsiyum bakımından zengin et, süt, yumurta, sebze, meyve ve sıvı içecekleri tüketmesi gerekmektedir.

 

Gebelikle birlikte ağır yük taşıma, ağırlık kaldırma gibi davranışlardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Cep telefonu ile uzun süre temas halinde bulunmaları kalp ve karın bölgelerine yakın yerlerde taşımaları cep telefonunun yaydığı radyasyon nedeni ile tavsiye edilmemektedir. Hava alanları ve alışveriş merkezlerinde bulunan manyetik kapılardan tedbir amaçlı geçmemelidirler. Anne adayları hamilelik ile birlikte sıkı giysi kullanmamalıdırlar. Kanama ve düşük riski varsa uzun sürecek kara ve uçak yolculuklarını doktor izni ile gerçekleştirmelidirler.

 

Genellikle tüm gebelik süresince anne adayının toplamda 9 ila 13 kilogram alması uygun görülmektedir. Zayıf olan kadınlarda bu durum 1-2 kg. daha fazla, kilolu kadınlarda ise biraz daha az almaları uygun görülmektedir. Gebelerde aylık kilo alımı 1-1.5 kg olmalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER